انتشار:  سه‌شنبه 18 تیر 1398  ::  09:33

سرویس جهان

عامل انتقال غیرقانونی کُردها به انگلیس محکوم شد

سرویس جهان- سربست محمد شهروند کرد عراق که تلاش کرده بود مهاجران کرد را از فرانسه به انگلیس منتقل کند به سه سال زندان محکوم شده است.
 

به گزارش کردپرس، میل آن لاین گزارش داد سربست محمد، شهروند کرد عراقی که مارس گذشته بعد از گرفتن ویزای ایتالیا وارد انگلیس شده و سپس برای انتقال مهاجران کرد از فرانسه به انگلیس اقدام کرده است توسط دادگاهی در انگلیس به جرم انتقال غیرقانونی مهاجران به سه سال زندان محکوم شده است.

دادگاه در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده است که سربست محمد که دارای ویزای ایتالیا بوده به صورت سازمان یافته ای اقدام به انتقال مهاجران کُرد از فرانسه به انگلیس کرده است. وی به همین منظور به هلند رفته و در آنجا اقدام به خرید قایق و لوزام ایمنی سرنشینان از جمله جلیقه های نجات کرده و سپس به طور مرتب اقدام به آوردن مهاجران عراقی و کرد از فرانسه به انگلیس کرده است.

اما وکیل آقای سربست محمد گفته است موکلش بعد از آواره شدن افرادی در عراق به دلیل تهاجم داعش اقدام به انتقال آنها کرده است و این اقدام را به دلایل انسان دوستانه کرده است.

با این حال، دادگاه دلایل و دفاعیات وی را نپذیرفت و اعلام کرد که سربست محمد برای کسب پول اقدام به انتقال مهاجران غیرقانونی کُرد عراق به انگلیس کرده است.

وی که در آخرین مورد انتقال مهاجران به همراه 10 شهروند کرد عراق بازداشت شد قبلا از آن هم در یک مورد به دلیل انتقال 13 شهروند کرد عراقی دیگر بازداشت شده بود.

با این حال، دادگاه اشاره کرده است که این شهروند کرد عراقی به خاطر فراهم کردن تمام وسایل ایمنی برای سرنشینان قایق ها و تلاش برای حفظ جان آنها شایسته تقدیر است و قبلا در هیچ موردی این قدر به جان مهاجران اهمیت داده نشده بود. این اقدام وی در صدور رای نهایی دادگاه که وی را به سه سال حبس محکوم کرده تاثیر داشته است.

کد خبرنگار: 40101