انتشار:  سه‌شنبه 18 تیر 1398  ::  11:17

سرویس سوریه

انتشار بیانیه پایانی کنفرانس بین المللی داعش در کردستان سوریه

سرویس سوریه - کنفرانس بین المللی با موضوع داعش در شهر عامودی در استان قامشلوی سوریه که از سوی مرکز تحقیقات استراتژیک کردستان سوریه در زمینه داعش و محاکمه تروریست های داعشی برگزار شده بود بعد از سه روز ارائه سخنرانی ها، مقالات، نشست ها و کارگروه های مختلف با انتشار بیانیه ای به کار خود پایان داد.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه اورنسل، کنفرانس بین المللی در شهر عامودی در استان قامشلوی سوریه که از سوی مرکز تحقیقات استراتژیک کردستان سوریه در زمینه داعش و محاکمه تروریست های داعشی برگزار شده بود بعد از سه روز ارائه سخنرانی ها، مقالات، نشست ها و کارگروه های مختلف با انتشار بیانیه ای به کار خود پایان داد.

بیانیه پایانی این کنفرانس به شرح ذیل است:

 • مرکز تحقیقات استراتژیک از حضور و ارائه نظرات کارشناسی تمامی افرادی که در این کنفرانس حاضر شده اند تشکر می کند. پیشنهادات و نظرات ارائه شده در نشست های مختلف مهمترین تصمیماتی است که در این کنفرانس گرفته شده است. تمامی این ماده ها به منظور اتمام کامل داعش و جلوگیری از ظهور دوباره آن در منطقه است.
 • برای این که داعش از جنبه های نظامی، ایدئولوژیکی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی به طور کامل پاکسازی شود بایستی یک همکاری استراتژیک بین المللی و ائتلاف جهانی به وجود آید.
 • برای جلوگیری از سازماندهی دوباره داعش باید سیستم امنیتی منطقه قوی تر شده و به منظور تقویت سیستم امنیتی منطقه باید از مدیریت خود مختار در همه ابعاد حمایت شود.
 • یگان های مدافع خلق YPG و ارتش دموکراتیک سوریه برای رها کردن تمام جهان از داعش تلاش بسیاری کردند. مدیریت خودمختار شمال و شرق سوریه نیز علی رغم وجود جنگ در منطقه سیستم نوینی را تاسیس کرد. علی رغم تمامی این ها سیستمی که 30 درصد از ملت سوریه را در برگرفته است از مذاکرات و نشست هایی که برای حل بحران سوریه برگزار می شود دور نگه داشته شده است. این امر نیز در ابعاد سیاسی و امنیتی سوریه را تحت تاثیر منفی قرار می دهد. در این راستا جامعه بین المللی و دولت های فعال و قدرتمند در این روند باید شمال و شرق سوریه را در روند سیاسی بحران سوریه وارد کنند.
 • برای این که بحران سوریه از راه های سیاسی حل شده و منابع گروه های تروریستی و رادیکال مانند داعش تماماً خشک شود به یک سیستم دموکراتیک نیاز است. در همین راستا مدل دموکراتیک ملی یک پروژه حل و فصل و صلح است.
 • شورای امنیت سازمان ملل متحد باید به تصمیمات خود در پایان دادن به داعش عمل کند. یک دادگاه بین المللی برای محاکمه هزاران تروریست داعشی و خانواده آنها به منظور تجلی عدالت، باید در شمال و شرق سوریه تاسیس شود. در تاسیس این دادگاه نیز نیروهای ائتلاف بین المللی باید حمایت های مادی و لجستیکی از مدیریت خودمختار شمال و شرق سوریه به عمل آورند.
 • با در نظر گرفتن جنایت داعش علیه زنان به یک سیستم سیاسی، حقوقی و اجتماعی نیاز است که حقوق و آزادی زنان را در تمامی زمینه ها تضمین کند.
 • با در نظر گرفتن تاثیری که داعش بر روی کودکان داشته است به تمامی کودکان باید به عنوان جنگ زده نگاه شده و به یک سیستم آموزشی جدید وارد شوند. با محافظت از کودکان یک آینده امن باید ایجاد شود.
 • ابعاد اخلاقی و انسانی باورهای دینی باید برجسته شده و در برابر اسلام رادیکال، اسلام دموکراتیک برای همگان عرضه شود.
 • با در نظر گرفتن جنایت و قتل عام داعش علیه ایزدی ها و شنگال، سازمان ملل متحد باید این قتل عام ها را مورد شناسایی قرار داده و تمام حقوق مردم ایزدی را تحت تضامین بین المللی قرار دهد. همچنین مردم ایزدی باید در برابر قتل عام های جدید محافظت شوند.
 • در عفرین گروه های تروریستی همچون داعش و النصره با کسب حمایت دولت ترکیه سیاست های قتل عام نژادی و تغییر بافت جمعیتی را پیش می برند. در این راستا مبارزه با این گروه ها برای امنیت منطقه و جهان الزامی است.
 • 23 مارس باید روز جهانی شکست داعش اعلام شود.

 

کد خبرنگار: 30102