انتشار:  سه‌شنبه 18 تیر 1398  ::  13:23

سرویس ايلام

استاندار ایلام گفت؛

انتقاد از عدم انعکاس رشادت کُردها در تاریخ به‌عنوان مرزبانان ملی ایران

سرویس ایلام - استاندار ایلام در نخستین کنگره سراسری شعر کُردی جنوبی هانا گفت: کُردها مرزبان ملی ایران بوده‌اند و رشادت‌های زیادی داشته‌اند اما آنطور که باید حماسه‌هایشان در آثار تاریخی ایران منعکس نشده است.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، قاسم سلیمانی دشتکی عنوان کرد: آثار هنری می‌توانند پایه و قوام دهنده ملیت باشند و مردم زاگرس نشین همانطور که در ادبیات حافظه‌ای قوی دارند و حتی بدون داشتن سواد خواندن و نوشتن شاعر هستند، باید در حوزه خاطره‌نگاری هم فعال باشند تا خوراک لازم مورخان را فراهم کنند.

او گفت: پایه و ریشه قوام یک مملکت، اقوام آن هستند و ایران بدون اقوامش دیگر ایران نیست چرا که فرهنگ ایرانی با همبستگی اقوام حفظ می‌شود.

استاندار ایلام گوشزد کرد: نباید از فرهنگ اقوام ترسید چرا که آن‌ها با اتحاد و همبستگی‌شان و با حفظ فرهنگ اصیلشان خمیرمایه‌ی فرهنگ ایرانی و اسلامی و باعث احیای زندگی دیرپای ایرانیان در این آب و خاک هستند.

وی تصریح کرد: کُردها و خاصه ایلامیان مرزداران ملی این سرزمینند که قصه مرزبانی آنها شنیدنی است اما تاریخ هیچگاه حق مطلب را در مورد رشادت‌های آنان ادا نکرده است.

سلیمانی دشتکی یادآور شد: این‌که زاگرس نشینان در زمینه شعری بسیار موفق بوده‌اند یک تاریخ دیرینه افتخارآمیز برای شاعران، نویسندگان و اقوام زاگرس نشین به‌ویژه قوم کُرد است ولی امروز هم ما باید به خاطره‌نویسی و ثبت وقایع عادت کنیم. آن‌کسی که تاریخ‌نویس است از لابه‌لای خاطرات مطلب پیدا می‌کند و این خاطرات را با منابع و وقایع مختلف تطبیق می‌دهد و در تاریخ‌نویسی و مستندسازی خود از آن بهره می‌برد.

وی در پایان از دست اندر کاران برگزاری کنگره سراسری شعر کُردی هانا تشکر کرد و گفت از هیچ تلاشی برای کمک به امور فرهنگی دریغ نمی کند.