انتشار:  چهارشنبه 19 تیر 1398  ::  10:32

سرویس عراق

نماینده ائتلاف فتح در پارلمان عراق:

سفر نادیا مراد و زنان ایزدی به اسرائیل، تحقیر دولت و ملت عراق است

سرویس عراق و اقلیم کردستان - یکی از نمایندگان پارلمان عراق، سفر درمانی سفیر حسن نیت سازمان ملل به همراه شمار دیگری از زنان کُرد ایزدی به اسرائیل را مایه تحقیر دولت و ملت کشورش برشمرد.

به گزارش کردپرس، حنین قدو، نماینده ائتلاف فتح در پارلمان عراق بعد از ظهر سه شنبه در گفت و گو با پایگاه خبری بغداد الیوم از نادیا مراد، دختر کُرد ایزدی نجات یافته از دست تروریست های داعش که هم اکنون به عنوان سفیر حسن نیت سازمان ملل متحد فعالیت می کند، به دلیل سفر به سرزمین های اشغالی به همراه شمار دیگری از زنان این اقلیت مذهبی برای شرکت در یک برنامه ویژه درمان آسیب های روحی و روانی ناشی از دوران اسارت خود انتقاد کرد.

قدو در این باره اظهار داشت: سفر نادیا مراد به اسرائیل به همراه زنان ایزدی برای دریافت درمان روانی به مثابه تحقیر دولت و ملت عراق است چرا که ما دارای روابط با اسرائیل نیستیم؛ آنها می توانستند برای درمان به آلمان، آمریکا، بریتانیا یا هر کشور دیگری غیر از اسرائیل بروند.

این نماینده پارلمان عراق در ادامه نیز خاطر نشان ساخت: سفر نادیا مراد و دیگر زنان ایزدی به اسرائیل با وجود همبستگی واضح مردم عراق با این اقلیت، به روحیه شهروندان کشور آسیب می رساند.

قدو در رابطه با اعتراض برخی افراد به آن چه سفر مسئولان کُرد به کشورهای دیگر بدون اطلاع دولت فدرال عراق خوانده می شود نیز تصریح کرد: مسئولان اقلیم کردستان چنان رفتار می کنند گویی آنها در یک کشور مستقل هستند و اقلیم بخشی از عراق نیست با این حال درخواست ما برای ارائه توضیح در رابطه با دلایل و جزئیات چنین سفرهایی باعث بروز تغییر نمی شود.

این نماینده ائتلاف فتح به رهبری هادی عامری، دبیرکل سازمان بدر ضمن تاکید بر این که سفرهای مذکور در مقابل اقدام مسئولان کُرد در قاچاق نفت بدون اطلاع دولت فدرال عراق چیزی نیست، افزود: عراق نیازمند یک دولت قدرتمند است که قدرت و اعتبار خود بر سراسر کشور و نه بخش های مشخصی از آن تحمیل کند.

لازم به ذکر است که صفحه "اسرائیل با لهجه عراقی" در شبکه اجتماعی فیسبوک که وابسته به وزارت امور خارجه رژیم صهیونیستی است، یک شنبه گذشته با انتشار تصاویری، از سفر یک هیئت متشکل از 15 زن عراقی نجات یافته از اسارت تروریست های داعش شامل زنان ایزدی و مسیحی به سرزمین های اشغالی برای شرکت در برنامه ویژه درمان آسیب های روحی و روانی ناشی از دوران اسارت در دانشگاه بارئیلان در حومه شهر تل آویو خبر داده بود.

این صفحه عرب زبان در این باره تاکید کرده بود که علاوه بر نادیا مراد که پس از آزادی از اسارت داعش در راستای مبارزه با بردگی در جهان تلاش کرده و در سال جاری میلادی برنده جایزه صلح نوبل شد، لمیا حاجی بشار، دیگر دختر کُرد ایزدی نجات یافته از اسارت این گروه تروریستی که به دلیل تلاش برای کمک به زنان این اقلیت و قربانیان بردگی و خشونت جنسی، در سال 2016 جایزه جهانی ساخاروف را به دست آورد نیز در میان اعضای هیئت مذکور بوده و هر دو در برنامه دانشگاه بارئیلان شرکت کردند.