انتشار:  چهارشنبه 19 تیر 1398  ::  12:06

سرویس عراق

نماینده حکمه در پارلمان:

احساس می‌کنیم عبدالمهدی نخست‌وزیر اقلیم کردستان است

سرویس عراق و اقلیم کردستان - یکی از نمایندگان جریان حکمه در پارلمان عراق تاکید کرد که سیاست نفتی دولت فدرال باعث شده احساس کنند نخست وزیر این کشور نخست وزیر اقلیم کردستان است.

به گزارش کردپرس، علی البدیری، نماینده جریان ملی حکمه در پارلمان عراق عصر سه شنبه در گفت و گو با پایگاه خبری السومریه نیوز از آن چه سیاست دوگانه دولت عادل عبدالمهدی، نخست وزیر این کشور در تعامل با مرکز و جنوب کشور از یک سو و اقلیم کردستان از سوی دیگر در رابطه با مسئله نفت خواند، ابراز شگفتی کرد.

البدیری در این باره اظهار داشت: قانون اساسی عراق به طور کاملا واضح بر برابری میان تمامی شهروندان کشور تاکید کرده با این حال در مسئله صادرات نفت از اقلیم کردستان شاهد چنین چیزی نبودیم بلکه میان افراد اقتدارگرا در دولت اقلیم و افراد بانفوذ در دولت فدرال تعارف وجود دارد.

این نماینده پارلمان عراق همچنین خاطر نشان ساخت: قانون بودجه فدرال روشن است و به طور کاملا واضح به این مسئله اشاره کرده که اقلیم کردستان روزانه 250 هزار بشکه را در مقابل دریافت سهم خود از بودجه، تحویل دهد با این حال واقعیت این است که تاکنون دولت اقلیم به تعهدات خود در این زمینه پایبند نبوده است.

البدیری در این باره افزود: جای تعجب دارد که همه داده های صادرات نفت از مرکز و جنوب کشور به طور دقیق حسابرسی شوند و دولت فدرال در پی سهم زنان بیوه، کودکان یتیم و افراد نیازمند از بودجه تامین اجتماعی باشد با این حال به آسانی از قاچاق نفت و هدر رفتن دارایی در اقلیم کردستان چشم پوشی کند.

این نماینده جریان ملی حکمه به رهبری عمار حکیم همچنین تصریح کرد: دوگانگی در تعامل دولت فدرال باعث شگفتی است و هیچ گونه تفسیری برای آن پیدا نکردیم تا این که دیگر احساس می کنیم عادل عبدالمهدی، نخست وزیر اقلیم کردستان است نه همه عراق چرا که به طور کامل به منافع اقلیم اهتمام می ورزد و همزمان حقوق شهروندان در جنوب کشور را نادیده می گیرد.

البدیری در پایان نیز گفت: این غم انگیز است کسی که قانون را اجرا نمی کند، پاداش بگیرد و کسی که خواهان حقوق مشروع خود در مرکز و جنوب کشور باشد، مجازات شود؛ ما بر این باوریم که نخست وزیر دولت فدرال مسئولیت کامل هرج و مرج به وجود آمده کنونی را بر عهده دارد و بهتر آن بود که سیاست دولت کنونی اقدام دولت قبلی در مقابله به مثل با اقلیم را ادامه می داد.

لازم به ذکر است که محمد الحلبوسی، رئیس مجلس نمایندگان عراق دوشنبه گذشته دستور داد که ثامر الغضبان و فواد حسین، وزرای نفت و دارایی و معاونان عبدالمهدی در امور انرژی و مالی به همراه نمایندگان نخست وزیر و دیوان نظارت مالی این کشور در جلسه فردا (پنج شنبه) مجلس در رابطه با اجرای قانون بودجه فدرال در زمینه پایبندی به حجم صادرات نفت از اقلیم کردستان حضور یابند.