انتشار:  چهارشنبه 19 تیر 1398  ::  13:04

سرویس جهان

فارن پالسی:

اروپا جای خالی آمریکا را در مناطق تحت کنترل کردهای سوریه پر می کند

سرویس جهان- مجله فارن پالسی به نقل از منابع مطلع اعلام کرد چندین کشور حوزه بالکان و بالتیک به دنبال موافقت انگلیس و فرانسه برای اعزام نیروی بیشتر به سوریه، آمادگی خود را برای اعزام دهها تن نیروی نظامی اعلام کرده اند.

 

به گزارش کردپرس، آمریکا تنها کشور غربی است که به صورت رسمی اعلام کرده است بین 2000 تا 2500 نیرو در سوریه دارد. گفته می شود که دو کشور انگلیس و فرانسه هر کدام بین 200 تا 300 نیرو در سوریه دارند اما این دو کشور رسما به حضور نیروهای خود در سوریه اشاره نکرده اند.

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا دسامبر گذشته اعلام کرد قصد دارد نیروهای آمریکا را از سوریه خارج کند. بیشتر این نیروها در منطقه تحت کنترل کردهای سوریه که یک چهارم خاک سوریه را تشکیل می دهد مستقر شده اند. رییس جمهور آمریکا زمستان گذشته از کشورهای اروپایی خواست نیروهای نظامی خود را به سوریه ازعام کنند تا تعداد نیروها در سوریه بعد از خروج آمریکا از 1000 تا 1200 تن کمتر نشود. هدف از اعزام نیروها پر کردن جای خالی نیروهای آمریکا در صورت خروج این کشور اعلام شده است.

دولت آلمان دو روز پیش رسما اعلام کرد نیرو به سوریه اعزام نخواهد کرد. اما مجله فارن پالسی به نقل از منابع آگاه گزارش داد تعدادی از کشورهای اروپایی موافقت خود را با اعزام نیرو به شمال سوریه اعلام کرده اند. از جمله این کشورها انگلیس و فرانسه هستند. منابع مطلع به این مجله گفته اند که پاریس و لندن موافقت کرده اند که بین 10 تا 15 درصد به نیروهای خود در سوریه بیافزایند.

یکی از مقامات آمریکا به این مجله گفته است خبر اعزام نیرو از سوی انگلیس و فرانسه به سوریه صحت دارد و این دو موافقت کرده اند بین 10 تا 15 درصد افزایش نیرو در سوریه داشته باشند. و کشورهای بیشتری هم در راه اعزام نیرو به شمال سوریه هستند اما گفته اند آمریکا باید هزینه این نیروها را تقبل کند.

با این حال، این مقام آمریکایی با اشاره به این که هنوز زمان و تعداد نیروها برای اعزام به سوریه مشخص نیست، تاکید کرده است واشنگتن آن گونه که می خواسته نتوانسته است متحدان اروپایی خود را برای اعزام نیرو و تخصیص منابع به سوریه راضی کند.

منابع دیگری هم گفته اند که علاوه بر انگلیس و فرانسه، چند کشور حوزه بالکان و بالتیک در اروپا مطمئنا به سوریه نیرو اعزام خواهند کرد و اعزام نیرو در راستای درخواست آمریکا و به منظور پر کردن جای خالی نیروهای آمریکایی در صورت خروج از سوریه است.

مجله فارن پالسی اقدام اروپا به اعزام نیرو به سوریه را موفقیتی برای سیاست خارجی دولت دونالد ترامپ توصیف کرده است اما تاکید کرده است میزان نیرویی که اروپا به سوریه اعزام می کند نمی تواند کاملا خلا ناشی از خروج نیروهای آمریکا را پر کند. منابع مطلع به فارن پالسی گفته اند که انگلیس و فرانسه هر کدام بین 200 تا 300 نیرو در سوریه مستقر کرده اند. ایتالیا هم گفته است به زودی واشنگتن را از تصمیم خود درباره اعزام یا عدم اعزام نیرو به سوریه مطلع خواهد کرد.

مجله فارن پالسی گفته است نیروهای انگلیس و فرانسه در سوریه که جزء نیروهای ویژه این کشور هستند، در عملیات های مخفیانه مشارکت دارند اما سفارت انگلیس در آمریکا به سوالی در این باره پاسخ نداده و سخنگوی سفارت فرانسه هم گفته است که این کشور در سوریه نیرو ندارد.

کد خبرنگار: 40101