انتشار:  چهارشنبه 19 تیر 1398  ::  16:30

سرویس ايلام

نماینده مردم ایلام در مجلس عنوان کرد؛

استفاده از USO برای تأمین اینترنت روستاهای زیر 2500 نفر ایلام

سرویس ایلام - نماینده مردم استان ایلام در مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه در نشست شورای اداری حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات استان ایلام گفت: برای شهرها و روستاهای زیر 2500 نفر جمعیت باید از طریق پروژه USO اقدام کنیم.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، پس از تذکر شادمهر کاظم زاده، نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، وی در نشست شورای اداری این حوزه در استان شرکت کرد و به استماع گزارش رؤسای بخش‌های مختلف آن پرداخت.

کاظم‌زاده گزارش‌های ارائه شده را بسیار خوب و امیدبخش توصیف کرد و گفت: باید این گزارش‌ها را با خواسته‌های مردم روستاها که از نقصان خدمات تلفن همراه و اینترنت پرسرعت گله‌مند هستند مطابقت دهیم و اگر مواردی هست باید به مردم اطلاعرسانی شود تا آگاهی یافته و بتوانند از خدماتی که در اختیار دارند استفاده کنند.

وی در پاسخ به نظر یکی از مدیران مبنی بر این که کار برای پیمانکاران در شهرها و روستاهای زیر 2500 نفر صرفه اقتصادی ندارد گفت: برای جاهایی که توجیه اقتصادی ندارد یا زیر 2500 نفر جمعیت است باید کاری کنیم که از طریق پروژه USO مردم بتوانند از خدمات بهره مند شوند و ما در مجلس این موضوع را پیگیری می‌کنیم.

رییس مجمع نمایندگان استان ضمن دسته بندی مطالباتش به سه دسته، عنوان کرد: در بعضی از روستاها پوشش تلفن همراه یا ندارند یا ضعیف است؛ در بعضی از روستاها که تلفن همراه دارند اینترنت پرسرعت ندارند و از همه مهم‌تر، چگونگی خدمات اپراتورها به مردم خیلی مهم است و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اگر گزارشی داده می‌شود باید کنترل کند که آیا کار انجام شده یا نه و باید کم نگذارد.

کاظم‌زاده با اشاره به بحث اربعین به عنوان موضوعی فراملی، گفت: این کنگره بزرگ توجه به حوزه ارتباطات در این استان را مهم و دوچندان کرده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خواستار افزایش تعداد دستگاه‌های خودپرداز در روستاهای استان شد و تاکید کرد: با هدف توسعه شبکه دیجیتالی و بهبود شاخص‌های زندگی در روستاها این اقدام باید انجام شود.

425 روستای ایلام اینترنت پرسرعت دارند

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان ایلام نیز در این نشست گفت: از مجموع ۶۸۰ روستای استان تاکنون ۴۲۵ روستا به اینترنت پرسرعت مجهز شده‌اند که از این تعداد ۱۰۰ روستا مربوط به عملکرد سال گذشته این شرکت است.

عباس بیرامی افزود: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده این شرکت، ۲۲۶ روستای دیگر استان با پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصد تا پایان سال جاری به اینترنت پرسرعت بی سیم متصل می‌شوند.

وی با اشاره به خدمات دولت تدبیر و امید در حوزه ارتباطات یادآور شد: ۲۵ شهر این استان تاکنون به نسل سوم اینترنت ۳G مجهز شده است.

وی از تکمیل زیرساخت‌های ارتباطی در مرز چیلات و چنگوله در شهرستان دهلران و مهران خبر داد و گفت: در این راستا بیش از ۶۰ کیلومتر فیبری نوری اجرا شده است.

وی با اشاره به اینکه استان ایلام در حوزه ضریب نفوذ تلفن همراه اول رتبه دوم کشور را کسب کرده است، اضافه کرد: هم اکنون پوشش جمعیتی تلفن همراه اول در استان ۹۳.۸ درصد است.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات ایلام اضافه کرد: در حال حاضر ضریب نفوذ همراه در استان ۸۱.۴۲ درصد، ضریب نفوذ شبکه ایرانسل نیز ۴۲/‏۲۷ و ضریب نفوذ اینترنت ۹۱ درصد است.

بیرامی گفت: تاکنون در سطح روستاها استان ۴۶ دستگاه خودپرداز روستایی نصب شده است که بر اساس برنامه وزارت در سال جاری سهم استان در این خصوص (خودپرداز) نسبت به فازل اول ودوم بیشتر خواهد بود.