انتشار:  چهارشنبه 19 تیر 1398  ::  20:23

سرویس جهان

مسرور بارزانی تاکید کرد:

ارتباط قوی تر با بغداد به جای تلاش برای استقلال اقلیم کردستان

سرویس جهان- نخست وزیر جدید اقلیم کردستان تاکید کرد که تلاش خواهد کرد به جای تاکید بر استقلال اقلیم کردستان، ارتباط این منطقه را با دولت مرکزی عراق تقویت کند.

 

به گزارش کردپرس، مسرور بارزانی، پسر بزرگ مسعود بارزانی رهبر حزب دموکرات کردستان عراق امروز ضمن گرفتن رای اعتماد از پارلمان اقلیم کردستان، به عنوان نخست وزیر جدید این منطقه سوگند یاد کرد.

وی در مصاحبه اختصاصی با رویترز تاکید کرد که  رفراندوم استقلال که در 25 سپتامبر 2017 برگزار شد مربوط به گذشته است و وی تلاش خواهد کرد ارتباط اقلیم کردستان را با بغداد هر چه بیشتر تقویت کند.

مسرور بارزانی که به جای نچیروان بارزانی، پسر عمویش به مقام نخست وزیری اقلیم کردستان رسیده است، تاکید کرد که دولت اقلیم کردستان در زمان نخست وزیری وی به دنبال ایجاد ارتباط قدرتمند و سازنده با بغداد خواهد بود و مسئله استقلال را فعلا کنار خواهد گذاشت.

وی درباره برگزاری رفراندوم استقلال در 25 سپتامبر  2017 به رویترز گفت: این مسئله در گذشته اتفاق افتاد و منعکس کننده آمال دور و دراز مردم کرد بوده است.

مسرور بارزانی تاکید کرد که « تمرکز دولت من بر چگونگی ایجاد یک رابطه و شراکت قوی تر با بغداد خواهد بود و روی حل مسائلی که باعث جدایی میان بغداد و اربیل بوده کار خواهم کرد.»

وی بر ایجاد وضعیت برد-برد برای اربیل و بغداد در ارتباطشان بویژه بر سر نفت تاکید کرد و گفت:  مذاکره روی مسئله نفت هم اکنون هم در جریان است و جای پیشرفت سریع دارد.

مسرور بارزانی افزود: پتانسیل عظیمی برای ایجاد وضعیت برد-برد وجود دارد و ما برای همکاری بیشتر با همدیگر کار می کنیم و در تلاش هستیم تولید نفت خام را افزایش دهیم.

نخست وزیر اقلیم کردستان عراق درباره تهدیدات امنیتی از جمله از سوی داعش گفت: این تهدیدها هنوز رفع نشده است. داعش از اختلافات میان اربیل و بغداد که در کنار هم برای شکست دادن این گروه تلاش کرده اند استفاده کرده است.

مسرور بارزانی که تا پیش از انتخاب شدن به عنوان نخست وزیر جدید اقلیم کردستان، مسئول نهاد اطلاعات و امنیت اقلیم کردستان موسوم به شورای امنیت اقلیم کردستان بود،ه بر ایجاد اصلاحات در دولتش برای آنچه که به دست آوردن دل مردم خوانده تاکید کرده است.

وی افزود: می خواهم اصلاحات ایجاد کنم تا  مردم اعتماد بیشتری به دولت اقلیم کردستان داشته باشند.

کد خبرنگار: 40101