انتشار:  پنج‌شنبه 20 تیر 1398  ::  09:51

سرویس جهان

نماینده آمریکا در ائتلاف مبارزه با داعش:

آمریکا به دنبال تغییر نظر ترکیه نسبت به نیروهای کُرد نیست

سرویس جهان- جیمز جفری می گوید هدف آمریکا از گفتگو با ترکیه بر سر ایجاد منطقه امن نزدیک کردن مواضع ترکیه و کردهای سوریه به یکدیگر نیست بلکه به دنبال ایجاد یک سازوکار نظامی عملی است که در آن نیروهای کرد سوریه از مرزهای ترکیه دور شوند.

 

به گزارش کردپرس، دولت آمریکا که متحد اصلی نیروهای کرد سوریه محسوب شده و قصد دارد بخش بزرگی از نیروهای خود را از سوریه خارج کند، به دنبال ایجاد منطقه امن در شمال سوریه است تا به قول خود با رفع نگرانی امنیتی ترکیه نسبت به نیروهای کرد سوریه و ارتباط آنها به نیروهای حزب کارگران کردستان ترکیه یا پ.ک.ک، از بروز درگیری میان نیروهای ارتش ترکیه و نیروهای کرد سوریه موسوم به YPG جلوگیری کند. واشنگتن از چند ماه پیش مذاکرات زیادی با آنکارا بر سر این مسئله آغاز کرده است. گفته شده که آمریکا همزمان قصد دارد با ایجاد زمینه گفتگو میان ترکیه و نیروهای کرد سوریه، دیدگاه های آنها را نسبت به نزدیک کند.

اما جیمز جفری، سفیر سابق آمریکا در ترکیه و نماینده فعلی این کشور در ائتلاف مبارزه با داعش و نیز مسئول امور سوریه در وزارت خارجه آمریکا، در مصاحبه با بنیاد مارشال آلمان تاکید کرده است که آمریکا در تلاش برای ایجاد منطقه امن در سوریه به دنبال تغییر مواضع ترکیه نسبت به YPG و پ.ک.ک نیست و نسبت به تغییر موضع دو نیروی کردی در ترکیه و سوریه نسبت به ترکیه هم اقدامی نمی کند.

وی تاکید کرد که هدف از ایجاد منطقه امن دور کردن نیروهای YPG از مرزهای ترکیه است و این به دلیل نگرانی های امنیتی ترکیه نسبت به وجود ارتباط میان نیروهای کرد سوریه موسوم به YPG و نیروهای پ.ک.ک است که در 37 سال گذشته با دولت ترکیه مقابله کرده است.

با این حال، جفری تاکید کرد که آمریکا ملزوم به همکاری با شرکای خود در سوریه از جمله نیروهای YPG است زیرا بدون کمک نیروهای سوریه دموکراتیک که YPG نیز بخشی از آن است، این امکان وجود نداشت که آمریکا بتواند داعش را شکست دهد. بنابراین، همکاری آمریکا با این نیرو ادامه خواهد داشت. وی تاکید کرد در مواقع لزوم آمریکا می تواند برای اتفاقات غیرمنتظره در مناطق تحت کنترل کردهای سوریه، باز هم نیروی نظامی پیاده کند.

نماینده ویژه آمریکا در ائتلاف مبارزه با داعش و نیز امور سوریه تاکید کرد که درست است آمریکا قصد خارج کردن برخی نیروهای خود از سوریه را دارد اما قرار است نیروهای متحدان آمریکا در اتحادیه اروپا و ناتو جای خالی آنها را پر کنند و آمریکا نیز بخشی از نیروهای خود را برای مدتی نامعلوم همچنان در سوریه حفظ کند.

کد خبرنگار: 40101