انتشار:  پنج‌شنبه 20 تیر 1398  ::  10:21

سرویس ترکیه

تحلیلگر BBC ترکی:

عبدالله گل و باباجان سیستم ریاست جمهوری را مهمترین مسئله بقای ملی برای ترکیه می دانند

سرویس ترکیه - عایشه ساین، تحلیلگر مسائل ترکیه در یادداشتی که در خبرگزاری BBC ترکی منتشر کرده است با اشاره به روند جدایی علی باباجان و عبدالله گل از حزب عدالت و توسعه (AKP) و اقدامات آنان برای تاسیس حزب جدید در ترکیه عنوان کرد: گل و باباجان سیستم ریاست جمهوری را مهمترین مسئله بقای ملی برای ترکیه می دانند.

به گزارش کردپرس، عایشه ساین، تحلیلگر مسائل ترکیه در یادداشتی که در خبرگزاری BBC ترکی منتشر کرده است با اشاره به روند جدایی علی باباجان و عبدالله گل از حزب عدالت و توسعه (AKP) و اقدامات آنان برای تاسیس حزب جدید در ترکیه عنوان کرد: عبدالله گل رئیس جمهور سابق ترکیه و علی باباجان وزیر اقتصاد و معاون نخست وزیر سابق ترکیه، سیستم ریاست جمهوری را مهمترین مسئله بقای ملی برای ترکیه می دانند و نزدیک ترین نمونه بارز این مسئله را برکناری رئیس بانک مرکزی با امضای مستقیم رئیس جمهور ترکیه معرفی می کنند. تجمیع اختیارات در دستان رئیس جمهور یک موضوع بقای ملی است که نمونه آن برکناری یک مقام مستقل از سوی رئیس جمهور با استناد به این اختیارات است.

در ادامه این یادداشت عنوان شده است: در پی استعفای علی باباجان از آک پارتی این موضوع به بحث شماره یک تمام محافل سیاسی ترکیه تبدیل شده است و روند پیش رو نه تنها از سوی آک پارتی بلکه از سوی تمام احزاب سیاسی در ترکیه از نزدیک تعقیب می شود. عبدالله گل به دلیل هویت سیاسی خود در این روند حضور فعال نداشته و نخواهد داشت ولی چنین به نظر می رسد که از جریان جدید حمایت فکری خواهد کرد.

همچنین در این یادداشت با اشاره به جریان های متفاوت میان علی باباجان و احمد داوود اوغلو، عنوان شده است که احتمال ایجاد یک جریان متحد میان باباجان – گل – داوود اوغلو محتمل به نظر نمی رسد.

 

کد خبرنگار: 30102