انتشار:  پنج‌شنبه 20 تیر 1398  ::  13:26

سرویس عراق

نماینده ائتلاف دولت قانون خبر داد؛

جمع‌آوری امضا در پارلمان عراق برای الزام بغداد به عدم پرداخت سهم اربیل از بودجه

سرویس عراق و اقلیم کردستان - یکی از نمایندگان پارلمان عراق از جمع آوری امضای همکاران خود برای ملزم ساختن دولت مرکزی این کشور به عدم پرداخت سهم اقلیم کردستان از بودجه خبر داد.

به گزارش کردپرس به نقل از پایگاه خبری السومریه نیوز، منصور البعیجی، نماینده ائتلاف دولت قانون در پارلمان عراق پیش از ظهر امروز (پنج شنبه) با صدور بیانیه ای ضمن تاکید بر این که دولت اقلیم کردستان توافق نفتی با دولت مرکزی و قانون بودجه فدرال این کشور را زیر پا گذاشته، اعلام کرد که برای ملزم ساختن بغداد به عدم پرداخت هر گونه مبلغ مالی به اربیل، امضا جمع آوری شده است.

البعیجی در بیانیه خود در این باره آورده است: مسئولیت نقض قانون بودجه فدرال از سوی اقلیم کردستان با عدم تحویل نفت و دیگر درآمدهای ناشی از گذرگاه های مرزی و فرودگاه های اقلیم به دولت فدرال عراق، بر عهده روسای قوای سه گانه می باشد؛ این اقدام، نقض توافق به دست آمده میان بغداد و اربیل است.

در این بیانیه همچنین آمده است: اقلیم کردستان با عدم تحویل نفت به مرکز بر اساس توافق نفتی در قانون بودجه، از جایگاه بالاتر با دولت فدرال برخورد می کند و در برابر این مسئله به هیچ وجه نمی توان سکوت کرد.

این نماینده ائتلاف دولت قانون ضمن درخواست از روسای قوای سه گانه در عراق برای پایان دادن به سکوت خود در این رابطه، خاطر نشان ساخت که اقلیم کردستان قانون اساسی عراق را نقض کرده که در آن بر تقسیم مساوی ثروت های موجود میان همه شهروندان این کشور از شمال گرفته تا جنوب تاکید شده است.

البعیجی در این باره افزود: از نمایندگان امضا جمع آوری کردیم تا یک بند را به لایحه تکمیلی بودجه عمومی اضافه کنیم که دولت فدرال را ملزم می سازد در صورت خودداری اقلیم کردستان از تحویل 250 هزار بشکه نفت در روز، هیچ گونه مبلغ مالی به اقلیم پرداخت نکند؛ این یک حق مسلم برای تامین منابع استان های تولیدکننده نفت عراق می باشد چرا که منطقی نیست درآمدهای نفتی به اقلیم تحویل داده شود در حالی که برای خود نفت صادر می کند.

این نماینده پارلمان عراق همچنین تاکید کرد: ما علیه ملت خود در اقلیم کردستان نیستیم با این حال نمی توان در برابر عدم تحویل نفت و دیگر درآمدها از سوی اقلیم به دولت فدرال سکوت کرد آن هم در حالی که سهم خود از بودجه عمومی کشور را دریافت می کند.

البعیجی در پایان بیانیه خود نیز ابراز امیدواری کرد که دولت جدید اقلیم کردستان از دولت فدرال عراق فرمانبرداری داشته باشد، قانون اساسی و دیگر قوانین این کشور را به اجرا بگذارد و از سیاست دولت قبلی اقلیم و فضای اختلاف و بحران دوری کند چرا که به نفع هیچ طرفی نیست.