انتشار:  پنج‌شنبه 20 تیر 1398  ::  17:31

سرویس ایران

در همایش سراسری فرمانداران مطرح شد

لزوم تسلط فرمانداران بر قانون برای برگزاری انتخابات

سرویس ایران- برگزاری انتخاباتی پرشور با مشارکت حداکثری مردم و در یک فضای رقابتی سالم و بی طرفانه با اجرای قانون و برخورد با تخلفات، مهمترین محورهای عنوان شده در همایش سه روزه فرمانداران سراسر کشور موضوع انتخابات پیش رو در اسفند ٩٨ بود.

به گزارش خبرگزاری کُردپرس و به نقل از ایرنا، سید سلمان سامانی سخنگوی وزارت کشور روز چهارشنبه در همایش سه روزه فرمانداران سراسر کشور، از اصلاحیه قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و تغییر برخی مفاد از جمله شرایط تبلیغات انتخابات و میزان حد نصاب آرا خبر داد و نقش فرمانداران را در اجرای مفاد این قانون بسیار مهم دانست.
سخنگوی وزارت کشور تسلط فرمانداران بر قانون را امری مهم در برگزاری انتخابات عنوان کرد و با اشاره به ماده ۱۱ قانون انتخابات مجلس خاطرنشان کرد: دستگاه‌ها طبق این قانون مکلف شدند امکانات خود را به منظور برگزاری انتخابات در اختیار وزارت کشور و استانداری و فرمانداری‌ها قرار دهند که فرمانداران می‌توانند از ظرفیت این ماده در جهت افزایش توانمندی و برگزاری هرچه باشکوه‌تر انتخابات استفاده کنند.

فرمانداران باید از ظرفیت فضای مجازی در انتخابات پیش رو استفاده کنند

حسین ذوالفقاری معاون امنیتی و انتظامی وزیرکشور هم  در همین روز در جمع استانداران، معاونان سیاسی امنیتی و فرمانداران سراسر کشور، امنیت انتخابات را موضوعی جدای از امنیت در طول سال ندانست و از فرمانداران سراسر کشور خواست در بحث انتخابات از همین الان با اعلام موضع قاطعانه بگویند که قانون را اعمال می‌کنند.
معاون سیاسی امنیتی وزیر کشور بر استفاده از ظرفیت فضای مجازی در انتخابات پیش رو تاکید کرد.
جمال عرف معاون سیاسی وزارت کشور و رییس ستاد انتخابات کشور هم در این همایش قانونمداری و بی طرفی را دو رویکرد اصلی وزارت کشور عنوان کرد و داور نهایی در انتخابات را مردم دانست.

انسجام ملی ضرورت امروز

اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور هم با تاکید بر اینکه دشمنان را با برگزاری انتخاباتی با مشارکت حداکثری ناامید می‌کنیم، گریزی به تحریم‌های مغرضانه آمریکا زد و عنوان کرد دشمن همه تلاش‌هایش را برای ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی و اقتصاد مردم انجام داده است، اما موفق نشد. 
معاون اول رییس جمهوری از فرمانداران خواست تا قدرت تحلیل و تبادل و هماهنگی داشته باشند و از همه ظرفیت‌ها برای برگزاری انتخاباتی در شان مردم و نظام به کار بگیرند.
جهانگیری، باطل السحر تهدیدهای داخلی و خارجی را همبستگی و انسجام عنوان و یک نمونه از تقویت همبستگی را انتخابات مجلس شورای اسلامی برشمرد که از زمان تشکیل انقلاب با وجود مشکلات فراوان حتی یک بار این امر به تعطیلی کشیده نشده است.

انتخابات امسال ارزش راهبردی دارد
در این میان محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه هم با تروریست اقتصادی خواندن آمریکا، از شکست امریکا از حیث میدانی و سیاسی مطلبی بیان کرد.
به گفته وزیر امور خارجه، در انتخابات ۹۲ آمریکایی‌ها خیال کرده بودند مردم با صندوق رأی قهر کردند و می‌گفتند مردم بعد از ۸۸ به پای صندوق‌های رأی نمی‌آیند. اما ۷۳ درصد مردم آمدند.
اما محورهای اصلی سخنان عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان احرای قانون در انتخابات بود و از وزارت کشور هم بابت هماهنگی و ارتباط خوب با شورای نگهبان قدردانی کرد.

لزوم توجه فرمانداران به اجزای نظام مدریتی خود

عبدالرضا رحمانی فضلی آخرین سخنران همایش سه روزه فرمانداران سراسر کشور، فرمانداران را حلقه وصل به مردم دانست و از آنها خواست جسورانه و بی محابا اما سالم و پاک از سرمایه گذاران و اشتغال حمایت کنند.
وزیر کشور همچنین با بیان وجود تنوع مسئولیت‌ها بین فرمانداران، از جمله مسئولیت‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و امنیتی، فرمانداران را به توجه به همه اجزای نظام مدیریتی خود توصیه کرد.