انتشار:  پنج‌شنبه 20 تیر 1398  ::  21:02

سرویس جهان

خبرگزاری فرانسه:

بازسازی سوریه نیازمند توافق نفتی میان کردها و دمشق است

سرویس جهان- خبرگزاری فرانسه نوشت: بازسازی سوریه جنگ زده به منابع نفت و گاز این کشور که توافق کردها و دمشق بر سر آن ضروری است نیاز دارد.

 

به گزارش کردپرس، کردهای سوریه که بیش از یک چهارم خاک سوریه را در کنترل خود دارند منابع مهم نفت و گاز این کشور را نیز در اختیار دارند.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی بر اهمیت منابع نفت و گاز سوریه در تامین نیازهای داخلی در این برهه که دولت سوریه تحت تحریم قرار دارد تاکید کرده است.

اما این خبرگزاری اشاره کرده است که مشکل آنجاست که منابع نفت و گاز سوریه میان کردها و دولت تقسیم شده اما آنها نتوانسته اند بر سر بهره برداری از آن با هم توافق کنند. البته این خبرگزاری ادعا کرده است که هم اکنون هم بیشتر نفت تولید شده در مناطق تحت کنترل کردهای سوریه به دولت مرکزی این کشور فروخته می شود.

این خبرگزاری به شروط کردها برای توافق بر سر نفت سوریه اشاره کرده و نوشته است کردها خواهان تقسیم مساوی منابع نفت و گاز سوریه میان خود و دولت مرکزی شده اند و دولت هم بر سر انتخاب دو راه برای تسلط بر این منابع مردد است: دمشق یا باید با کردها به توافق برسد و یا از طریق نظامی این مناطق را از کردها بازپس بگیرد.

فرانس پرس تاکید کرده است که آنچه که در حال حاضر اهمیت دارد بازسازی این کشور جنگ زده است و بازسازی آن به منابع نفت و گاز این کشور وابستگی زیادی دارد. البته  ضروری است که کردها و دمشق بر سر منابع نفت و گاز با هم به توافق برسند.

کد خبرنگار: 40101