انتشار:  یک‌شنبه 30 تیر 1398  ::  09:47

سرویس اقلیم کردستان

مسعود بارزانی: اقلیم کردستان تبدیل به پایگاهی برای ترور نمی شود

سرویس عراق و اقلیم کردستان – رهبر حزب دمکرات کردستان (پارتی) در پیامی به‌ مناسبت دستگیری متهمان ترور دیپلمات های ترکیه‌ در اربیل، تاکید کرد که‌ اقلیم کردستان هرگز تبدیل به‌ پایگاهی برای ترور نخواهد شد.
 

به‌ گزارش کردپرس، شورای امنیت اقلیم کردستان عراق روز شنبه‌ 29 تیر ماه‌ 1398 طی اطلاعیه ای دستگیری یکی از عوامل تیراندازی و ترور دیپلمات های ترکیه در یکی از رستوران های اربیل را اعلام کرد.

بر اساس اطلاعیه شورای امنیت اقلیم کردستان، "مظلوم داغ" شهروند ترکیه و از اهالی شهر دیاربکر به عنوان متهم اصلی ترور دیپلمات های ترک در مرکز اقلیم کردستان دستگیر شده است.

مسعود بارزانی رهبر حزب دمکرات کردستان (پارتی) با صدور پیامی ضمن تقدیر و تشکر از سرعت عمل و دقت نیروهای امنیتی اقلیم کردستان در دستگیری متهمان پرونده‌ حمله‌ به‌ دیپلمات های ترکیه‌ در رستورانی در اربیل، اعلام کرد: از همگان درخواست داریم کشمکش و تنش های خود را به‌ اقلیم کردستان منتقل نکنند  و موجبات زیان رساندن به‌ مردم کردستان را فراهم نیاورند.

بارزانی، نیروهای امنیتی اقلیم کردستان را نیروهایی قابل اعتماد و مایه‌ افتخار توصیف کرده‌ و ضمن تشکر از همکاری های مردم با این نیروها، تاکید کرد: مردم و نیروهای امنیتی بار دیگر این مهم را به‌ اثبات رساندند که‌ کردستان هرگز به‌ پایگاه‌ ترور تبدیل نخواهد شد.

چهارشنبه 26 تیر/17 جولای در ساعت 14 به وقت محلی،  شماری از کارمندان کنسولگری ترکیه در اربیل، در یکی از رستوران های این شهر، از سوی یک فرد مسلح ناشناس و با دو قبضه سلاح کمری، هدف قرار گرفته و به گفته نیروهای امنیتی اربیل، در پی این تیراندازی، معاون سرکنسولگری ترکیه و دو شهروند اقلیم کردستان جان خود را از دست دادند.

نیروی ضد ترور اقلیم کردستان عراق پنجشنبه گذشته اقدام به انتشار تصویر مظلوم داغ کرد که به گفته این نهاد، یکی از متهمان حمله به دیپلمات های ترکیه در اربیل بودە است و دو روز پس از آن، دستگیری وی و یکی از همراهانش در این ترور را اعلام کرد.

مظلوم داغ متولد سال ١٩٩٢ و از اهالی شهر دیاربکر و برادر درسیم داغ نماینده این شهر در پارلمان ترکیه از حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) است.

HDP با امضای پروین بولدان و سزایی تملی، روسای مشترک این حزب در بیانیه ای عنوان کرد: ما به عنوان HDP این حمله را به شدت محکوم می کنیم و ابراز ناراحتی خود را از هدف قرار دادن نماینده ملت ترکیه به خاطر برادرش را اعلام می کنیم.

مظلوم داغ یکی از برادران خانواده 15 نفره داغ فوریه 2015 میلادی با عبور از مرز خابور در شمال عراق بهPKK پیوسته بود.

پیش تر دیار دنیز، مسئول اطلاع رسانی نیروهای مدافع خلق (HPG) شاخه نظامی حزب کارگران کردستان (PKK) هر گونه ارتباط با این حمله را رد کرد. 

این در حالی است که‌ جوتیار عادل  سخنگوی دولت اقلیم کردستان، طی بیانیه ای رسمی اعلام کرد که  واقعه تیراندازی به کارمندان کنسولگری ترکیه، حمله ای تروریستی، هدفمند و از پیش طراحی شده بوده است.