انتشار:  جمعه 18 مرداد 1398  ::  10:27

سرویس سوریه

عضو پارلمان سوریه در گفت‌وگو با کُردپرس مطرح کرد؛

خودمدیریتی شمال سوریه به همه‌پرسی گذاشته شود/دولت سوریه نماینده همه مردم سوریه است

سرویس سوریه-عضو پارلمان سوریه گفت: شمال سوریه بخش جدایی‌ناپذیری از خاک سوریه است  و خودمدیریتی در حال حاضر یک واقعیت است اما پذیرش آن توسط مردم در شمال سوریه، باید در چهاچوب یک همه پرسی مطرح شود.

 

«حسن مسلط » عضو پارلمان سوریه و از شیوخ عشیره جبور در استان‌ حسکه در پاسخ به این سوال کُردپرس که سیاست دولت سوریه نسبت به کُردها چگونه است و آیا دولت و کُردها به توافقی در خصوص شمال سوریه می‌رسند،گفت:دولت سوریه یک دولت قانونی و نماینده مردم سوریه است و از نظر دولت،کُردها هم بخشی از مردم سوریه همانند اعراب ، آشوری ها ، ایزدی ها و ترکمن ها و گروه‌های دیگر هستند، و آن‌ها فرزندان ملت سوریه به حساب می آیند.

وی افزود:دولت کُردها را جزئی از کشور سوریه می داند و آن‌ها قسمت لاینفکی از مردم‌ سوریه هستند و همچنین توافقاتی میان دولت و برادران کُرد در برخی مسائل وجود دارد.

وی در مورد بخش دوم پرسش کُردپرس توضیح داد:میان دولت و کُردها مذاکراتی انجام‌ شده اما این که چه تصمیمی گرفته می‌شود به نظر سیاستمداران ، رهبران و تصمیم گیران ارشد کشور بستگی دارد.

حسن‌ مسلط در جواب این سوال که مردم در شمال سوریه نظرشان نسبت به خودمدیریتی در شمال سوریه چیست،پاسخ داد:این سؤال باید برای همه مردم شمال سوریه در چهاچوب یک همه پرسی مطرح شود ، زیرا در این چند سال چندین جناح مانند جبهه النصره ، ارتش آزاد ، داعش و دیگران پدید آمده اند لذا خودمدیریتی از قبل یک واقعیت است و اکنون باید به همه پرسی گذاشته شود.

عضو پارلمان سوریه تصریح کرد: به نظر من ، ابتدا باید توافق بین دولت مشروع و مردم سوریه در مورد دستور جدید به وجود آید و سپس کمیته ای  از افراد خوشنام مردم سوریه تشکیل گردد و هنگامی که این مباحث تمام شد دولت پذیرش این‌ موضوع را در بین مردم شمال سوریه مطرح کند.

این عضو مجلس سوریه، در پاسخ به این سوال که پیشبینی شما از تحرکات ترکیه در مرزهای سوریه چیست،اظهار کرد:همانطور که می دانید ترکیه به دنبال جاه‌طلبی در سوریه است و حمله ترکیه به شمال سوریه قابل پیش بینی است.

وی ادامه داد:به ویژه با توجه به جمعیت ترکی که در مرز شمال سوریه وجود دارد و با این بهانه که می خواهند از امنیت ملی خود محافظت کند،دست به هر اقدامی می‌زند.

وی افزود:ترکیه چندین دهه است که در خاک  سوریه بدنبال توسعه طلبی است و شما حتما از تنش‌هایی سیاسی که برای کشور ما ایجاد کرده باخبرید.

وی ادامه داد:در حقیقت این کشورهای ابرقدرت هستند که دست ترکیه و جاه‌طلبی‌هایش را در شمال سوریه باز گذاشته‌اند و آن هم به خاطر نعمت و منابع نفتی و کشاورزی ملت سوریه است؛بنابراین ما انتظار حمله ترکیه به سوریه را داریم.