انتشار:  جمعه 18 مرداد 1398  ::  10:36

سرویس سوریه

سفیر سابق ایران در سوریه در گفت‌وگو با کُردپرس؛

کُردها به حکومت مرکزی برگردند

سرویس سوریه-سفیر سابق ایران در سوریه با بیان این مطلب که کُردهای سوریه و دولت این کشور با هم اشتراکات زیادی دارند،خواستار تعامل کُردها با دولت مرکزی شد.

 

آیت الله «محمد حسن اختری» سفیر سابق جمهوری اسلامی در سوریه در گفت‌وگو با کُردپرس با اشاره به آینده روابط بین کُردها و دولت سوریه ،گفت:با شناختی که از سوریه دارم، کُردهای سوریه به تنهایی نمی توانند در آینده سوریه حرکتی انجام دهند.

وی ادامه داد:کُردها ارتباطات خوبی با دولت سوریه داشته اند و در طول چند دهه گذشته چه در زمان حافظ اسد و چه در زمان بشار اسد،تعامل مناسبی بین دو طرف ایجاد شده است و حتی چندین نفر از شخصیت های کُرد در راس مسئولیت های بزرگی قرار گرفته اند.

آیت الله اختری در پاسخ به این سوال که ارتباط کُردها و آمریکا را چگونه ارزیابی می کنید،توضیح داد:من فکر می کنم بازی هایی که امروز در سوریه شکل می گیرد،توطئه آمریکا و رژیم صهیونیستی است و می خواهند مثلا کُردها را در کنار خود جمع کنند غافل از آن که کُردها هوشیارتر از این موضوع هستند.

وی افزود:آمریکا کشور قابل اعتمادی نیست و به جز منافع خود به کسی توجهی نمی کند، همانگونه که با تسلیح تروریست ها سوریه را به نابودی کشاند،به همین خاطر نقشه آن ها تضعیف سوریه و چپاول این کشور است.

رییس جامعه جهانی اهل بیت با اشاره به ایجاد وحدت در سوریه بین کُردها و عرب ها،خاطرنشان کرد:کُردها و عرب ها سال ها در کنار یکدیگر با آرامش زندگی کرده اند.مناطق کُردنشین سوریه به دلیل ذخایر ارزشمند زیرزمینی بخش مهمی از سوریه است و اگر همه با هم برای آبادانی این کشور تلاش نمایند،مشکلات معیشتی سوریه مرتفع می گردد.

سفیر سابق ایران در سوریه،تصریح کرد:کُردها باید تلاش کنند به دولت بپیوندند و در جهت وحدت با نظام و کشور سوریه حرکت نمایند تا از آسیب های احتمالی در آینده در امان مانند.