انتشار:  شنبه 19 مرداد 1398  ::  08:16

سرویس ترکیه

فرمانده سابق نیروهای مشترک ارتش ترکیه:

آمریکا به ترکیه اجازه عملیات نظامی نداده است/ آمریکا اجازه نخواهد داد PKK/PYD نابود شود

سرویس ترکیه - ژنرال بازنشسته اردال شَنَر، فرمانده سابق نیروهای ویژه مشترک ارتش ترکیه در اظهاراتی با اشاره به این که آمریکا اجازه نخواهد داد PKK/PYD نابود شود عنوان کرد: آمریکا به ترکیه اجازه عملیات نظامی در شرق فرات را نداده است.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه جمهوریت، ژنرال بازنشسته اردال شَنَر، فرمانده سابق نیروهای ویژه مشترک ارتش ترکیه در اظهاراتی عنوان کرد: عملیاتی که ارتش ترکیه در نظر دارد در شرق فرات ترتیب دهد بر روی میز مذاکرات از آن ممانعت به عمل آمده است. آمریکا به ترکیه اجازه استفاده از نیروی نظامی را نمی دهد. آمریکا اجازه نخواهد داد PKK/PYD نابود شود. پشت درهای بسته موفق شده اند مانع عملیات نیروهای مسلح ترکیه در شرق فرات شوند. اظهارات در خصوص منطقه امن در شمال سوریه و حرکت مشترک دو کشور به منظور کاهش تنش ها در جامعه صورت گرفته است.

این ژنرال ارتش ترکیه که در عملیات های شاخه زیتون و سپر فرات ارتش ترکیه حضور داشته و هفته پیش از سوی شورای عالی نظامی ارتش ترکیه بازنشسته اعلام شده است در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: ترکیه به خاطر عملیات نظامی در شرق فرات یک سال است که با آمریکا مذاکره می کند. آمریکا به PKK/PYD در مجموع 10 الی 15 هزار کامیون سلاح، مهمات و تجهیزات جنگی اعطا کرده است. آنان را در آنجا به شکل یک ارتش درآورده است. هم در یک سال اخیر با ما مذاکره کرده و هم PKK/PYD را تقویت کرده است. ترکیه نیز از ماه دسامبر سال گذشته تا کنون اقدام به ارسال نیرو و تجهیزات به مرزهای جنوبی می کند. در حالی که دیدارها ادامه دارد هفته پیش توافقی میان ترکیه و آمریکا حاصل شده است. با نگاه به متن بیانیه منتشر شده مشخص می شود که به ترکیه اجازه عملیات نظامی داده نشده است.

شنر تصریح کرد: آمریکا منطقه حائل خود را در شمال سوریه ایجاد کرده است. آمریکا هنوز مناطقی را که در عملیات های سپر فرات و شاخه زیتون از دست داده فراموش نکرده است. با این توافقی که با ترکیه انجام داد به روسیه پیام "من هم در منطقه حضور دارم" صادر کرد. ترکیه اختیار انجام عملیات نظامی در آنجا را ندارد. با تاکتیک تعلل نوعی رفتار خواهد کرد که در قرارگاه کار گروهی انجام می دهند. از حرکت نظامی و گشت زنی های مشترک بحث می شود. من در منبج، تنها منطقه باقی مانده در کنترل PKK/PYD در شرق فرات گشت زنی مشترک با نیروهای آمریکایی انجام دادم. حتی یک روز هم وارد منبج نشدیم. اکنون نیز از عمق 30 – 40 کیلومتری سخن گفته می شود. تماماً رویا است. تا زمانی که در آن منطقه مانند شاخه زیتون و سپر فرات عملیات نظامی انجام نشود امکان ندارد PKK/PYD را از آن منطقه تماماً پاکسازی کرد. راه دولت کردی برای PYD/PKK باز شده است.


کد خبرنگار: 30102