انتشار:  شنبه 19 مرداد 1398  ::  14:56

سرویس سوریه

صالح مسلم، سخنگوی PYD:

راه حل و فصل مسئله کردها از امرالی می گذرد

سرویس سوریه - صالح مسلم، سخنگوی حزب اتحاد دموکراتیک سوریه (PYD) در اظهاراتی با اشاره به دیدار اخیر عبدالله اوجالان با وکلای خود در زندان امرالی و انتشار پیام وی از سوی وکلایش، گفت: راه حل و فصل مسئله کردها از امرالی می گذرد.

به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری هاوارنیوز، صالح مسلم، سخنگوی حزب اتحاد دموکراتیک سوریه (PYD) در اظهاراتی با اشاره به دیدار اخیر عبدالله اوجالان با وکلای خود در زندان امرالی و انتشار پیام وی از سوی وکلایش، گفت: اوجالان با آخرین پیام خود یک بار دیگر به صراحت اعلام کرد که راه حل و فصل مسائل از امرالی عبور می کند. تا مسئله کردها حل نشده است در خاورمیانه هیچ مسئله ای حل نخواهد شد. دولت ترکیه بعد از 8 سال حصر کامل اوجالان متوجه شده است که دیگر نخواهد توانست مردم را از اوجالان و اوجالان را از مردم جدا کند. دولت ترکیه بر علیه همه کردها یک جنگ سیاسی، دیپلماتیک و نظامی را پیگیری می کند. ولی این جنگ رفته رفته شکل بی نتیجه ای به خود می گیرد. به همین خاطر است که دولت ترکیه در خصوص دیدار با اوجالان ناچار می ماند. سیاست های داخلی و خارجی ترکیه مسدود شده و دیگر تمامی درها بر روی این کشور بسته شده است. چاره را در حمله نظامی به کردستان سوریه و عراق می بیند. ترکیه به طور شفاف مشاهده کرده است که با این اقدامات در ارتباط با اتحادیه اروپا هم نتیجه ای به دست نخواهد آورد. به همین خاطر است که ناگزیر اجازه دیدار اوجالان با وکلایش را صادر کرد.

وی در ادامه اظهارات خود با تأکید بر این که پیام اوجالان بسیار حائز اهمیت است خاطرنشان کرد: اوجالان در پیام خود به تاریخ جمهوری ترکیه و عثمانی اشاره می کند. دولت ترکیه نیز بایستی تاریخ را به درستی بخواند. دشمنی میان ترک ها و کردها در طول تاریخ همواره به دولت ترکیه آسیب رسانده است. در صورت توافق برای شناسایی حقوق کردها از سوی ترکیه هم مسائل ترکیه حل و فصل پیدا می کند هم مسائل کردها. حقیقتاً اگر اصرار بر جنگ کنار گذاشته شود؛ مسئله کردها نیز حل خواهد شد. به همین خاطر است که اوجالان در پیام خود از خواندن درست تاریخ سخن می گوید. روابطی که در ملازگرد و اخلاط آغاز شده و تا قانون اساسی 1921 ادامه داشت همواره در روابط ترک – کرد اراده کردها مورد شناسایی و قبول قرار می گرفت. بعد از آن تاریخ توطئه علیه کردها آغاز شد و دولت ترکیه از آن تاریخ همواره در شرایط جنگ به سر برده است.

مسلم تصریح کرد: اوجالان با تأکید بر قدرت خود برای حل و فصل مسئله آشکارا اعلام می کند که راه حل و فصل مسائل از امرالی عبور می کند. او اعلام می کند که با توافق می توان همه مسائل را حل کرد. همچنین گذری به توافق 10 ماده ای دلمه باغچه در 2013 میلادی می زند. سخن گفتن از مدت زمان یک هفته ای برای حل مسائل نشان از اعتماد ایشان به ملت، قدرت و ابتکار عمل خود دارد. این ترکیه است که مانع حل مسئله کردها می شود. برای ترکیه عفرین یا کرکوک هیچ تفاوتی ندارد، پیام نابودی تمام آنها را می دهد. دولت ترکیه اگر دست خود را از روی شمال و شرق سوریه بردارد هیچ مشکلی باقی نخواهد ماند.


کد خبرنگار: 30102