انتشار:  یک‌شنبه 20 مرداد 1398  ::  10:38

سرویس ترکیه

اختصاصی کردپرس:

هدف آنکارا از ایجاد منطقه امن تغییر بافت دموگرافیک شرق فرات است

سرویس ترکیه - چنین به نظر می رسد طرحی که ترکیه در عفرین آن را به شکل گسترده ای اجرا کرده است برای شرق فرات نیز در اولویت سیاست های آنکارا قرار گرفته است: تغییر بافت دموگرافیک منطقه.

توافقی که هفته گذشته در پی دیدار سه روزه هیئت های نظامی ترکیه – آمریکا در آنکارا به دست آمد، از سوی مقامات ترکیه با استقبال خوبی رو به رو شده و این توافق را به عنوان اولین دستاورد آمریکا – ترکیه در حرکت مشترک برای ایجاد منطقه امن در شرق فرات و شمال سوریه قلمداد کرده اند. زمانی که به اظهارات مقامات ترکیه که بعد از این توافق ایراد شده است نگاه دقیقی بیندازیم موضوعی که همواره از سوی مقامات این کشور بر آن تأکید فراوان می شود "بستر سازی برای بازگرداندن پناهندگان سوری به منطقه امن در شرق فرات است". چنین به نظر می رسد طرحی که ترکیه در عفرین آن را به شکل گسترده ای اجرا کرده است برای شرق فرات نیز در اولویت سیاست های آنکارا قرار گرفته است: تغییر بافت دموگرافیک منطقه.

آغاز تغییر بافت جمعیتی کُرد شمال سوریه از زمان تصرف عفرین به دست نیروهای ارتش آزاد سوریه – ارتش ترکیه در دستور کار آنکارا قرار گرفت و از همان روزهای ابتدایی ورود نیروهای ارتش آزاد سوریه به عفرین کامیون های پر از مردم از ادلب، بخش های داخلی ترکیه، حلب و غوطه شرقی به عفرین منتقل شده و کُردهای بومی آنجا به بیرون از عفرین به منطقه شهبا و تل رفعت رانده شدند. به خصوص بعد از توافقات آنکارا با دولت مرکزی سوریه برای خروج نیروهای مخالف رادیکال از غوطه شرقی عمده این نیروها به عفرین منتقل شدند. افرادی که غالباً عرب بودند با انتقال به عفرین خانه های تخلیه شده کُردهایی را که از ترس نیروهای ارتش آزاد سوریه مبجور به ترک خانه شده بودند تصرف کرده و بدین ترتیب اولین گام در راستای سیاست خطرناک تغییر بافت دموگرافیک آغاز شد. در واقع طرحی که ترکیه از آن به عنوان "بازگشت پناهندگان سوری به سرزمین های خود" دنبال می کرد تغییر دادن بافت جمعیتی عفرین از کرد به عرب بود. چیزی که اکنون در آستانه یک اقدام نظامی دیگر این بار در شرق فرات شاهد آن هستیم.

تغییر بافت جمعیتی شمال سوریه و مناطق همجوار با مرزهای ترکیه از زمان شکل گیری ساختار مدیریت خودگردان شمال سوریه و قدرت گیری کردها در آن منطقه در دستور کار ترکیه قرار گرفته بود و ترکیه که از ایجاد یک ساختار مستقل کردی در مرزهای گسترده خود با سوریه نگرانی های عمیقی داشت؛ ابتدا برای جلوگیری از ایجاد یک اقلیم کردستان دیگر در مرزهای خود با عملیات سپر فرات داعشرا که در هر نبرد با نیروهای کرد YPG/ ارتش دموکراتیک سوریه شکست خورده بود از میان برداشت تا هم احتمال شکست داعش در خط جرابلس – الباب و افتادن این منطقه به دست نیروهای کرد را از میان بردارد و هم از قطع کریدور کُردی شرق تا غرب شمال سوریه مطمئن شود. طرحی که در آن روزها بسیار جدی دنبال شده و پس از شکست داعش در منبج در صورتی که نیروهای ارتش دموکراتیک سوریه / YPG داعش را در جبهه جرابلس – الباب شکست می دادند پروژه الحاق عفرین به شرق فرات تکمیل می شد. اکنون نیز بعد از آن که طرح اتصال کانتون عفرین به شرق فرات توسط نیروهای ارتش ترکیه قطع شده و بعد از آن نیز پروژه "عرب سازی" عفرین با موفقیت به اتمام رسیده است موضوع شرق فرات و مسئله منطقه امن مطرح شده است.

با نگاه به طرح ارائه شده از سوی ترکیه برای ایجاد منطقه امن در شمال سوریه پروژه تغییر بافت دموگرافیک شرق فرات کاملاً واضح مشاهده خواهد شد: ایجاد یک منطقه حائل 30 کیلومتری – خروج کامل نیروهای YPG – بستر سازی برای بازگشت پناهندگان سوری به منطقه امن. ترکیه منطقه شرق فرات را یک مکان بسیار مناسب برای انتقال هم نیروهای تحت الحمایه خود به خصوص نیروهای حاضر در ادلب می داند و هم علاوه بر این شرق فرات برای پناهجویان عربی که در داخل ترکیه از سوی این کشور سازماندهی شده است؛ مکان بسیار مناسبی است که می توانند به نحوه احسن در راستای پروژه ترکیه عمل کنند. زیرا بخش قابل توجهی از پناهجویان سوری به خصوص پناهجویان عرب در چند سالی که در ترکیه بوده اند شیفته این کشور شده و با تسهیلاتی که از دولت دریافت کرده اند خود را مدیون ترکیه و حکومت حزب عدالت و توسعه (AKP) و شخص رجب طیب اردوغانی می دانند که بیش از هر کس دیگری به اعراب نزدیک است. از همین رو اسکان این بخش از پناهجویان در شرق فرات نه تنها تهدید ایجاد یک اقلیم کردستان دیگر را از بین خواهد برد بلکه تغییر بافت آن منطقه از کردها به عرب های نزدیک به ترکیه را فراهم خواهد کرد. بدین ترتیب ترکیه هر زمان که بخواهد می تواند بدون هیچ مقاومت مردمی حتی با استقبال ساکنین منطقه که برای این کشور مشروعیت جهانی نیز خواهد آورد، وارد آن مناطق شود.

 

اختصاصی کردپرس/سرویس ترکیه