انتشار:  چهارشنبه 23 مرداد 1398  ::  09:27

سرویس جهان

پژوهشگر مدرسه مطالعات علوم انسانی فرانسه در مصاحبه با کردپرس:

غرب اهمیتی به مسائل کردها نمی دهد

سرویس جهان- دکتر شارلوت واتلت به خبرگزاری کردپرس گفت: غرب تنها زمانی به مسائل کردها اهمیت می دهد که برایش منافعی به همراه داشته باشد.

 

به گزارش کردپرس، با توجه به حمایت های چند سال اخیر آمریکا و ائتلاف عمدتا غربی مبارزه با داعش از کردهای سوریه، این سوال مطرح شده است که غرب تا کجا با کردها همراهی خواهد کرد و آیا بعد از رفع تهدیدهای داعش، از کردهای سوریه در برابر تهدیدهای ترکیه نیز محافظت خواهد کرد یا خیر؟

دکتر شارلوت واتلت، پژوهشگر فرانسوی مدرسه مطالعات عالی علوم انسانی فرانسه در مصاحبه با کردپرس تاکید کرد که کردها نباید هیچ وقت روی حمایت گسترده غرب از خود حساب باز کنند و انتظار داشته باشند که این کمک ها برای مدت ها ادامه داشته باشد.

دکتر واتلت تاکید کرد که حفظ منافع حرف اول را در تعاملات غرب با اقلیت های خاورمیانه بویژه کردها می زند.

پژهشگر فرانسوی مسئله کردها در خاورمیانه و تعاملات غرب با این مسئله را پیچیده توصیف کرد و گفت: حرف من این است: مسئله بسیار پیچیده است و در واقع، غرب اهمیت چندانی به مسئله کردها نمی دهد و از نظر من، غرب هیچ کاری برای کردها و رفع مشکلات آنها در خاورمیانه انجام نمی دهد.

دکتر واتلت یادآوری کرد که غرب و بویژه آمریکا درباره مسئله کردها بویژه در مورد کردهای ترکیه و سوریه دو رفتار متفاوت داشته است. به این صورت که، آمریکا و غرب موقتا از کردهای سوریه به دلیل منافعی که داشته اند حمایت کرده اند. اما آیا غرب همین رفتار را در برخورد با مسئله کردهای ترکیه داشته اند؟ خیر. به مسئله کردهای ترکیه اهمیتی نداده اند زیرا منافعی در این کار ندارند.

پژوهشگر مدرسه مطالعات عالی علوم انسانی فرانسه در پایان تاکید کرد که غرب در تعامل خود با کردها در درجه اول به منافعش اهمیت می دهد و ممکن است در صورتی که مسائل کردها در راستای منافع آنها باشد برای حل این مسائل تلاش کنند.

کد خبرنگار: 40101