انتشار:  سه‌شنبه 22 مرداد 1398  ::  11:24

سرویس ايلام

یادداشتی به مناسبت روز حمایت از صنایع کوچک؛

حمایت از صنایع کوچک، راه برون‌رفت از بن بست‌ها / مهدی حیاتی

سرویس ایلام - با تمرکز و حمایت از ظرفیت‌های استان ایلام مانند کشاورزی و انرژی خورشیدی می‌توان به خروج از بن بست‌های این منطقه و رونق اشتغال و تولید امیدوار بود.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، صنایع کوچک و متوسط امروز با مشکلات مختلف در زمینه تأمین نقدینگی و مواد اولیه روبه‌رو هستند که به دلیل ماهیت و ساختار شکل‌گیری آنها به حمایت‌های بیشتر دولت نیاز دارند.

با حمایت صحیح و حرفه ای از بنگاه های کوچک صنعتی، می توان علاوه بر ارتقای توانمندی صنایع، از بازارهای جهانی نیز سهم گرفت. ولی متاسفانه تاکنون نتوانسته ایم از واحدهای کوچک و متوسط به خوبی استفاده کنیم.

صنعت ما امروز حال و روز خوشی ندارد و از سویی درگیر دلیلی مهم تر از تحریم ها به نام مشکلات مدیریتی در داخل کشور است که مهم ترین آن بی توجهی به اقتصاد مقاومتی و رونق تولید است.

حال با توجه به اینکه شعار محوری سال جدید از سوی مقام معظم رهبری به نام «رونق تولید» تعیین شده است، نقش صنایع کوچک و متوسط در تحقق پذیری این شعار بسیار پررنگ است چرا که بیش از 90 درصد واحدهای تولیدی فعال کشور در این رده قرار دارند.

با توجه به پتانسیل ها و ظرفیت های حاکم بر منطقه، می توان به کشاورزی به عنوان یکی از بزرگ ترین قطب های استان ایلام در غرب کشور اشاره نمود چرا که این قطب در طرح های بنگاه های زود بازده و صنایع تبدیلی همیشه موفق بوده است. دولت در کنار بهره برداران کشاورزی باید زمینه های توسعه در این امر را فراهم سازی کند تا تحول در تولید و شاهد عملکرد محصولات به همراه افزایش بهره وری و رونق تولید در صنایع تبدیلی زود بازده باشیم.

به عنوان مثال در مناطق دهلران، مهران، دشت عباس و... در کنار تولید محصولات زراعی غلات، می توان کارخانه تولید آرد را بنا نهاد، یا تأسیس کارخانجات تولید روغن در مزارع کلـزا و یا با احداث کارخانجات تولید قند و شکر در مزارع چغندرقند می توان به رونق بیشتر تولید در این مناطق کمک کرد.

یا با وجود ظرفیت انرژی خورشیدی منطقه دهلران و مهران که علاوه بر ارتفاع از سطح دریا و مسطح بودن زمین می توان به عامل ایده‌ال میزان تابش استاندارد این مناطق اشاره کرد که از جمله پتانسیل های متنوع برای تولید انرژی الکتریکی با استفاده از نیروگاه خورشیدی است که در نهایت شاهد افزایش اشتغال، کارآفرینی و تا حدودی شاهد خروج از بن بست بیکاری و افزایش رونق تولید در منطقه خواهیم شد.