انتشار:  سه‌شنبه 22 مرداد 1398  ::  14:15

سرویس کرمانشاه

فیشینگ 58 درصد جرایم مالی استان کرمانشاه را تشکیل می‌دهد

سرویس  کرمانشاه - رئیس پلیس فتا استان کرمانشاه با اشاره به افزایش پرونده های پلیس فتا استان در حوزه جرایم مالی، گفت: کلاهبرداران بیشتر از فیشینگ استفاده می کنند به گونه ای که 58 درصد جرائم این حوزه را تشکیل می دهد.

به گزارش خبرنگار کردپرس، سرهنگ علی کریمی اظهار داشت: مجرمان با ارسال پیامک به قربانیان با عناوینی چون استخدام، سبدکالا، سهام عدالت، ثبت نام کارت سوخت و ...، لینک سایت‌های فیشنگ را برای قربانیان ارسال کرده و آنان را ترغیب به کلیک کردن بر روی آن می‌کنند.

وی ادامه داد: فیشینگ به معنای ساخت صفحه ای با ظاهری کاملاً یکسان با درگاه پرداخت بانک می‌باشد، اگر افراد قربانی وارد چنین صفحاتی شود، ممکن است در نگاه اول تصور کنند که وارد سایت اصلی شده و اطلاعات کارت خود را وارد می نمایند، اما در واقع تمامی اطلاعات کارت بانکی که شامل رمزدوم، cvv، تاریخ انقضای کارت می‌شود را برای مجرم ارسال می‌نمایند.

سرهنگ  کریمی گفت: در چهارماه سال 98 فیشینگ 58 درصد کل جرایم پلیس فتا استان کرمانشاه را شامل شده است که نشان دهنده ضعف همشهریان در شناخت سایت های جعلی و استفاده بدون رعایت نکات امنیتی از فضای سایبر و خرید اینترنتی می باشد.

این مقام ارشد انتتظامی با بیان اینکه سایت هایی که در آن اطلاعات مالی وارد می شود می بایست از پروتکل SSL استفاده نمایند به شهروندان توصیه کرد: مشخصه تمامی درگاه‌های بانکی که قبل از آدرس آن قرار می‌گیرد، عبارت https://  می باشد.

وی گفت: از سوی دیگر پس از نام بانک تمام درگاه‌های بانکی کشور می‌بایست آدرس shaparak.ir  وجود داشته باشد، همچنین وجود علامت قفل سبز رنگ مانند، در کنار صفحات آدرس اینترنتی را هم در تشخیص اعتبار سایت اینترنتی، از دیگر موارد تشخیص صفحات جعلی است.