انتشار:  سه‌شنبه 22 مرداد 1398  ::  16:38

سرویس کردستان

سکوت معنادار نمایندگان مجلس در برابر ناعدالتی عریان علیه یک مهندس کُرد

سرویس کردستان- وزیر راه و شهرسازی در اقدامی تامل برانگیز نام مهندس جمال قناعت را که در رای گیری سازمان نظام مهندسی کشور رای اول در هفت رشته را به دست آورده بود از لیست مورد تایید حذف کرد و نمایندگان مردم کردستان در مجلس تا این لحظه فقط سکوت کرده اند.

به گزارش کُرد پرس، بر اساس یک روال مسئله دار قانونی وزیر راه و شهرسازی می تواند از میان 64 نفر از مهندسان که در رای گیری سازمان مهندسی کشور شرکت می کنند، 25 نفر اصلی و 7 نفر علی البدل را به عنوان اعضای شورای مرکزی انتخاب کند. روال این بوده است که وزرای راه و شهرسازی بر اساس آرای اخذ شده از سوی هر کاندید معمولا از هر استان یک نفر را انتخاب می کردند، این بار اما در اقدامی عجیب از سوی محمد اسلامی؛ مهندس جمال قناعت مهندس کُرد و اهل کردستان که در هفت رشته مهندسی حائز اکثریت قاطع آرا شده بود از لیست حذف  شد تا استان آذربایجان غربی سه نفر نماینده(دو نفر اصلی، و یک نفر علی البدل)  و استان های همدان و گیلان دو نفر (یک نفر اصلی و یک نفر علی البدل) عضو شورای مرکزی داشته باشند و از میان اقلیت های مذهبی و قومی هیچ عضو اصلی در این سازمان حضور نداشته باشند. اگر این مهندس شناخته شده کُرد آرایی کم تر از آن 32 نفر انتخابی کسب می کرد می شد این اقدام جناب وزیر را توجیه کرد، اما این ناعدالتی در حالی صورت گرفته است که مهندس قناعت در هفت رشته مهندسی در انتخابات سازمان مهندسی رای اول را کسب کرده است و حالا با نفر آخر لیست جایش عوض شده است.

در این میان اما سکوت نمایندگان مردم کردستان در مجلس شورای اسلامی به صورت خاص و کل نمایندگان مجلس به طور عام در برابر این ناعدالتی محرز جای سوال و تامل دارد. آیا نمایندگان مردم کردستان در مجلس آنقدر در مجلس کم کار شده اند و سرنوشت موکلانش شان برایشان مهم نیست که بقیه مجلسیان را هم به این ورطه انداخته اند؟ چگونه می شود نایب رییس کمیسیون عمران مجلس در برابر این عمل ناعادلانه وزیر راه و شهرسازی به این آسانی چشم ببندد و از طریق کمیسیون مربوطه طرح سوال نکند؟ اگر این اتفاق برای یک شهروند استان دیگر افتاده بود آیا کم ترین اقدام نمایندگان مجلس استیضاح وزیر نبود؟ مجموعه دولت که رای 73 درصدی مردم کردستان بر شانه هایش خیلی سنگینی می کند نشان داد بی توجه به مردم کردستان است اما نمایندگان مجلس چرا؟

این سکوت در حالی است که جمع کثیری از اعضای نظام مهندسی کشور در چند روز قبل در نامه ای سرگشاده اعتراض خود را نشان دادند، کاش نمایندگان مردم کردستان در مجلس هم حداقل یک نامه سرگشاده می نوشتند به کسی بر می خورد آقایان؟