انتشار:  سه‌شنبه 22 مرداد 1398  ::  20:43

سرویس اقلیم کردستان

شکایت‌های نفتی دولت عراق علیه اقلیم کردستان

سرویس عراق و اقلیم کردستان- عضو کمیسیون اقتصادی مجلس عراق اعلام کرد که دولت عراق سه شکایت رسمی را علیه اقلیم کردستان به اتهام صادرات مستقل نفت طرح کرده، اما سرنوشت این شکایت ها به نتایج گفتگوهای میان اربیل و بغداد و توافقات سیاسی طرفین بستگی دارد.

به گزارش کردپرس، شیرکو جودت در گفتگو با سایت خبری اس. ان. ان، اعلام کرد که دولت عراق در پی فروش مستقل نفت توسط دولت اقلیم کردستان شکایتی را در دادگاه فدرال عراق علیه دولت اقلیم ثبت کرده و پرونده دیگری مربوط به شکایت مستقیم از نخست وزیر و وزیر منابع طبیعی اقلیم، توسط وزیر نفت این کشور پیگیری می شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس عراق افزود که شکایتی دیگر نیز در دادگاه پاریس علیه ترکیه و از سوی بغداد به اتهام ترانزیت صادرات نفت اقلیم از طریق این کشور طرح و عراق درخواست دریافت 26 میلیارد دلار غرامت از ترکیه کرده است.

وی خاطر نشان ساخت که سرنوشت این شکایت های نفتی به نتایج گفتگوهای میان اربیل و بغداد و توافقات سیاسی میان دو طرف بستگی دارد و این شکایت ها می تواند از طریق توافق های نفتی میان اربیل و بغداد حل و  فصل شود و در غیر این صورت پرونده ها مراحل قانونی خود را طی می کند.

همچنین گفت که تعویق نهایی شدن این پرونده ها نیز به دلیل گفتگوهای میان اربیل و بغداد بوده است.

طی ماه گذشته مسرور بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان در رأس هیئتی عالیرتبه از دولت اقلیم به بغداد سفر کرده و با مقامات ارشد دولت عراق در مورد مسائل نفتی فیمابین گفتگو کرد و این گفتگوها با سفر هیئتی عالی از دولت عراق به اربیل، ادامه داده شد.