سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  یک‌شنبه 27 مرداد 1398  ::  14:55   

احتمال توقف تلاش های فرانسه برای برقراری آشتی میان کردهای سوریه

سرویس جهان- پایگاه خبری-تحلیلی المانیتور در آمریکا از احتمال متوقف شدن تلاش های فرانسه برای برقراری آشتی میان حزب اتحاد دموکراتیک کرد سوریه یا PYD با شورای میهنی کرد سوریه خبر داد.

 

به گزارش کردپرس، ماه گذشته فعالان سیاسی دو طیف کردی در سوریه اعم از حزب اتحاد دموکراتیک یا PYD که نهادهای وابسته به آن اداره منطقه خودگردان کردی در شمال سوریه را در دست دارند، و نیز شورای میهنی کرد سوریه نزدیک به حزب دموکرات کردستان عراق، از تلاش فرانسه برای آشتی دادن این دو طیف سیاسی در سوریه خبر داده و از این اقدام استقبال کردند.

اما سایت خبری-تحلیلی المانیتور به نقل از جبهه شورای میهنی کرد سوریه، از متوقف شدن تلاش فرانسه برای برقراری آشتی میان این دو طیف کردی خبر داده است. شورای میهنی کرد سوریه خواهان بازگشت نیروهای پیشمرگ روژ، متشکل از نیروهای کرد سوریه مستقر در اقلیم کردستان به شمال سوریه و مشارکت دادن آنها در فعالیت های نظامی این منطقه و نیز لغو محدودیت های فعالیت سیاسی برای اعضای احزاب وابسته به شورای میهنی کرد سوریه است.

محسن طاهر، عضو دفتر سیاسی حزب دموکرات کردستان سوریه و رییس محلی شورای میهنی کرد سوریه، در این باره به المانیتور گفته است که شورای میهنی و فرانسوی ها از همان آغاز میانجیگری فرانسه متوجه شده اند که حزب PYD درباره موضوعات مطرح شده جدی نیست.

دو جبهه PYD و شورای میهنی کرد سوریه در سال 2012 هم در اقلیم کردستان برای همکاری با هم به توافق رسیدند اما مفاد این توافق نامه که به توافقنامه اربیل مشهور است هیچ وقت اجرایی نشد.

این فعال سیاسی وابسته به شورای میهنی کرد سوریه درباره علت متوقف شدن تلاش های فرانسه برای برقراری آشتی میان PYD و شورای میهنی کرد سوریه گفته است ممکن است تحولات سریع اخیر در شرق رود فرات در سوریه بر این تلاش ها سایه انداخته و اقدامات فرانسه را تحت تاثیر قرار داده باشد.

المانیتور نوشت که با اداره خودگردان کردی در شمال سوریه و نیز مقامات حزب PYD پیرامون این موضوع تماس گرفته اما پاسخی دریافت نکرده است.

احمد سلیمان عضو حزب کردی ترقی خواه بر این باور است که اختلافات و مناقشات میان این دو طیف کردی عمیق تر از آن است که کشوری مانند فرانسه بتواند با مداخله در آن، PYD و شورای میهنی کرد سوریه را به هم نزدیک کند.

اما تحلیلگرانی مانند عمران منصور بر این باورند که اقدامات فرانسه باعث مطرح شدن مسئله گنجاندن حقوق کردها در قانون اساسی جدید سوریه شده است و فرانسه می خواهد حقوق کردها در قانون اساسی جدید گنجانده شود. اگر این تلاشها موفقیت آمیز نبوده باشد مایه تاسف خواهد بود.

وی تاکید کرد که در کنار لزوم توافق اعراب و کردهای سوریه، اتحاد طیف های کردی هم برای مذاکره و تعامل با دولت سوریه لازم است. وی بر این باور است که در صورتی که بر اساس توافق جدید میان آنکارا و آمریکا، منطقه امن در مناطق تحت کنترل کردهای سوریه در شمال این کشورایجاد شود ترکیه نقشی برای کردها قائل نخواهد شد اما اگر فرانسه در اقدام خود برای متحد کردن کردها موفق می شد ترکیه قادر به ایجاد منطقه امن نمی شد.

عمران منصور بر این باور است که استقرار نیروهای پیشمرگ روژ در منطقه امن از گزینه های آمریکا متحد کردها خواهد بود اما مقامات اداره خودگردان کردی در شمال سوریه، در گذشته هر گونه انتقال آنها از اقلیم کردستان و حضور این نیروها را در سوریه رد کرده اند.

اکرم حسین، تحلیلگر مستقل کردی در شمال سوریه، متوقف شدن تلاش اشتی جویانه فرانسه را برای نزدیک تر کردن کردهای سوریه خبر بدی دانسته و گفته است باید مسئله کردها همیشه روی میز مذاکرات باشد.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#آمریکا
#پیشمرگ روژ
#شورای میهنی کرد سوریه