سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  سه‌شنبه 29 مرداد 1398  ::  13:24   

کلانشهرهای غرب ترکیه صحنه اعتراضات مردمی به برکناری سه شهردار کُرد

سرویس ترکیه - مردم در شهرهای استانبول، آنکارا، ازمیر و موغلا همزمان با مردم شهرهای ماردین، دیاربکر و وان به خیابان ها آمده و به تصمیم وزارت کشور ترکیه در برکناری سه شهردار کلانشهرهای کردنشین ترکیه اعتراض کردند.

به گزارش کردپرس، همزمان با شکل گیری تظاهرات مردمی در شهرهای کردنشین ترکیه در اعتراض به برکناری روسای شهرداری دیاربکر، ماردین و وان از سوی وزارت کشور ترکیه، کلانشهرهای غرب ترکیه نیز شاهد تجمعات و اعتراضات مردمی به این تصمیم حکومت ترکیه بودند.

مردم در شهرهای استانبول، آنکارا، ازمیر و موغلا همزمان با مردم شهرهای ماردین، دیاربکر و وان به خیابان ها آمدند و به تصمیم وزارت کشور ترکیه اعتراض کردند.

نیروهای پلیس ترکیه در میدان تقسیم استانبول به جمع معترضانی که در حال راهپیمایی به سمت جاده استقلال بودند حمله کرده و 7 نفر از معترضان را که در میان آنان وادت فیدان، عضو شورای مرکزی حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) نیز حضور داشت، دستگیر کردند.

در آنکارا نیز نیروهای پلیس اقدام به دستگیری ده ها تن از معترضان به برکناری سه شهردار کُرد کردند. وضعیت در ازمیر نیز متفاوت از استانبول و آنکارا نبوده و فرمانداری ازمیر در بیانیه ای به مدت 10 روز هر گونه تجمع و راهپیمایی در سطح استان ازمیر را ممنوع اعلام کرد.

نیروهای ضد شورش پلیس ترکیه با خودروهای ضد شورش TOMA در موغلا به تجمعات مردمی حمله کرده و تعداد زیادی را نیز دستگیر کرده اند.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#کردها