سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  سه‌شنبه 29 مرداد 1398  ::  13:44   

نیویورک تایمز هشدار داد؛

خطر جدی قدرت گرفتن مجدد داعش در عراق و سوریه

سرویس جهان- روزنامه نیویورک تایمز به نقل از مقامات عراقی و آمریکایی نسبت به سازماندهی مجدد داعش و تلاش برای تقویت بنیه اقتصادی این گروه در عراق و سوریه هشدار داد.

 

به گزارش کردپرس، روزنامه نیویورک تایمز درگزارشی پیرامون فعالیت های مجدد داعش در عراق و سوریه نوشت: گروه تروریستی داعش بعد از گذشت 5 ماه از اعلام شکست آن توسط نیروهای کرد مورد حمایت آمریکا در سوریه، اکنون در حال قدرت گرفتن، انجام حملات پارتیزانی، بازسازی شبکه مالی و عضوگیری مجدد در عراق و سوریه است.

این نشریه در ادامه نوشت: با این که رییس جمهور آمریکا شکست این گروه را اعلام کرد اما به گفته مقامات امنیتی عراق و آمریکا، موضوع برعکس است و اکنون این گروه همچنان در عراق و سوریه حضور دارد.

بر اساس این گزارش، درست است که خطر کمتری نسبت به تصرف دوباره مناطق تحت کنترل داعش توسط این گروه وجود دارد اما داعش همچنان 18000 نفر به عنوان اعضای هسته های مخفی در اختیار دارد و مرتب اقدام به حمله، کمین، گروگان گیری و قتل نیروهای امنیتی و سران جوامع مختلف در عراق و سوریه می کنند.

بر اساس این گزارش، داعش هم اکنون هم نزدیک به 400 میلیون دلار سرمایه در اختیار دارد و آن را یا به عراق و دیگر کشورها منتقل کرده و یا در تجارت هایی مانند پرورش ماهی، خودرو و پرورش گیاهان مخدر سرمایه گذاری کرده است. همچنین کشاورزانی در عراق که از دادن باج به داعش خودداری کنند مزارعشان در آتش خواهد سوخت.

همچنین اسکان حدود 70000 افراد وابسته به داعش در کمپ های تحت کنترل کردهای سوریه، خطر گسترش ایدئولوژی داعش را در پی داشته و امکان استفاده از این افراد برای عملیات خرابکاران در آینده وجود دارد.

سوزان راین، مدیر مرکز مبارزه با تروریسم انگلیس هشدار داده است که هرچه قدر هم داعش ضعیف شده باشد این گروه یک حرکت جهانی است و نباید زیاد از اقدامات آینده آنها تعجب کرد.

مقامات امنیتی درباره شیوه های جدید حملات داعش به این روزنامه گفته اند داعش اکنون در مناطق روستایی و در گروه های حداکثر 12 تایی حملات خود را انجام می دهد و معمولا از مناطق مرزی سوریه و عراق و همچنین مرزهای غیررسمی میان اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق برای تحرکات و اقداماتش استفاده می کند.

کارشناسان هشدار داده اند در صورتی که مقابله ای گسترده شامل اقدامات هماهنگ میان نیروهای پیشمرگ عراق و نیروهای امنیتی دولت مرکزی این کشور صورت نگیرد خطر گسترش حملات داعش جدی خواهد بود.

بازررس ارشد وزارت دفاع آمریکا نیز اخیرا در گزارش مبسوطی نسبت به قدرت گرفتن داعش در عراق و سوریه و بویژه حملات مجدد این گروه به مناطق تحت کنترل کردهای سوریه هشدار داده است.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#عراق
#داعش
#آمریکا