سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  پنج‌شنبه 31 مرداد 1398  ::  10:44   

برکناری شهرداران منتخب مانع دیگری برای روند صلح میان پ.ک.ک و ترکیه

سرویس جهان- ادامه مانع تراشی بر سر تصدی قانونمند احزاب اپوزیسیون بر برخی نهادها مانند شهرداریها، عزم حزب حاکم را برای ادامه سرکوب احزاب اپوزیسیون و عدم تمایل آن برای از سر گیری روند صلح را نشان می دهد.

 

به گزارش کردپرس، در حالی که صلاحیت نمایندگان حزب دموکراتیک خلقها یا HDP برای شرکت در انتخابات شهرداریهای 2019 ترکیه تایید شده بود اما همچنان که انتظار می رفت، حزب حاکم ترکیه به بهانه داشتن ارتباط با احزاب ممنوعه مانند پ.ک.ک، سه شهردار وابسته به این حزب را برکنار کرد و اعتراضات ناراضیان به این اقدام را نادیده گرفت. باید بازداشت تعداد زیادی از هواداران و فعالان این حزب کردگرا توسط دولت کنونی ترکیه به رهبری رجب طیب اردوغان را نیز به عنوان فشار بیشتر بر کردها به این روند اضافه کرد.

در حالی که این امیدواری وجود داشت که اجازه دادن به عبدالله اوجالان، رهبر زندانی حزب کارگران کردستان ترکیه به دیدار با وکلای خود سرآغاز از سرگیر روند صلح میان دولت ترکیه و پ.ک.ک و در سطحی گسترده تر تلاش برای حل مسئله کردها در ترکیه باشد، برکناری شهرداران منتخب و نیز بازداشت گسترده هواداران و اعضای حزب دموکراتیک خلقها نشان می دهد که هیچ چیز عوض نشده است.

روزنامه ایندیپندنت انگلیس در گزارشی با اشاره به تهدیدهای اخیر وزیر کشور ترکیه نوشت: این اقدامات حزب حاکم ترکیه نشان می دهد که باید منتظر سرکوب های بیشتری بود.

ایندیپندنت از وزیر کشور ترکیه نقل کرده است که شهرداران برکنار شده را می توان با مقامات ایالت های باسک و کاتالان اسپانیا مقایسه کرد که دولت مرکزی اسپانیا به خاطر اقدامات جدایی طلبانه آنها را برکنار کرده بود.

پایگاه خبری المانیتور نیز برکناری شهرداران منتخب را خبر بدی برای مخالفان و دموکراسی خواهان دانست چرا که معتمدان دولت تا انتخابات بعدی شهرداری های ترکیه، این سمت را همچنان در دست خواهند داشت.

این پایگاه تحلیلی تاکید کرده است که اقدامات اخیر علیه شهرداران منتخب شهرهای کردنشین ترکیه نشان می دهد که رجب طیب اردوان، رییس جمهور ترکیه هیچ تمایلی ندارد تا از حزب دموکراتیک خلقها، به عنوان یک جریان سیاسی قانونمند و پذیرفته شده در ترکیه برای از سرگیری مذاکره با پ.ک.ک و یا آلترناتیوی برای آن استفاده کند.

این رسانه با اشاره به این که فشارهای حزب حاکم بر حزب دموکراتیک خلقها تاثیر معکوس داشته است، هشدار داده است که فشارهای همزمان ترکیه بر حزب قانونی کردگرا و نیز پ.ک.ک نمی تواند نتیجه دلخواه ترکیه را به دنبال داشته باشد و حتی فشارهای اخیر می تواند احتمال رضایت کردهای سوریه با ایجاد منطقه امن مورد نظر ترکیه را در داخل خاک سوریه تحت تاثیر منفی قرار دهد.

بنیاد دفاع از دموکراسی ها نیز در تحلیلی  پیرامون فشارهای اخیر ترکیه بر حزب دموکراتیک خلقها و برکناری شهرداران منتخب وابسته به این حزب، این مسئله را نشانه پسرفت در دموکراسی ترکیه و مانعی برای ایجاد آشتی و صلح در ترکیه دانسته است.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#ترکیه
#کردها
#پ.ک.ک
#حزب عدالت و توسعه
#حزب دموکراتیک خلق ها