سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  پنج‌شنبه 31 مرداد 1398  ::  15:00   

ضعف دانش تخصصی در بخش عمومی کردستان

سرویس کردستان- مدیرگروه اقتصاد کشاورزی دانشگاه کردستان گفت: بخش عمومی در کردستان خصوصا در حوزه اقتصادی فاقد دانش تخصصی است و از این مساله به شدت رنج می برد. 

دکتر حامد قادرزاده در گفت و گو با خبرنگار کُردپرس از نبود تخصص در اداره بخش عمومی در استان و خصوصا بخش اقتصاد د انتقاد کرد و  آن را دلیلی بر مشکلات اقتصادی کردستان دانست.

مدرس دانشگاه کردستان به خبر فساد اداری در استان کردستان و واکنش مسئولان در این باره اشاره و تاکید کرد: اشتباهات و اشکالات موجود در کار از سوی مسئولان باید اصلاح شود نه آنکه بر صحت کار خود اصرار بورزند.

او معتقد است که فساد را نباید تنها به منزله به عنوان مثال بالارفتن از دیوار خانه مردم تعریف کرد بلکه عدم انجام صحیح کار و ایجاد رانت برای عده ای در ادارات  خود دلیلی بر فساد اداری است.

قادرزاده بر همگرایی رسانه ای تاکید کرد و آن را در اولویت فعالیت های توسعه ای استان دانست و گفت: فضایی علیه رسانه در کردستان در حال شکل گیری است که از جنس خود رسانه علیه آنها استفاده می شود همین مسئله موجب شده است که خلاف واقعیت های جامعه منتقل شود.

او با تاکید بر لزوم تغییر الگوی کشاورزی استان و کشور گفت: به عنوان مثال 550 هزار هکتار زیرکشت می رود و در بهترین حالت یک میلیون تُن از آن برداشت می شود  این را باعث افتخار در استان می دانند و به منزله افزایش تولید تلقی می کنند در حالیکه اینگونه نیست و لزوما افزایش تولید به معنای افزایش بهره وری نیست و یا اینکه مدیران مدام بر راه سازی ها افتخار می کنند و به تخریب های زیست محیطی که در این مسیرها صورت می گیرد توجه نمی شود بنابراین در کردستان کار کارشناسی صورت نمی گیرد.

این مدرس دانشگاه با یادآوری این مسئله که درآمد مردم استان کردستان از متوسط کشوری پایین تر است و مدیران خود نیز به این مسئله اذعان دارند، تصریح کرد: به دلیل اینکه اغلب مردم استان کردستان درآمد پایینی دارند در نتیجه این افزایش قیمت ها در مواد خوراکی بر آنها تاثیر بیشتری دارد و مدیران باید با زبان علمی این مسئله را برای مردم توضیح دهند .

او با گلایه از اینکه در هیچ جلسه سازمان جهادکشاوریزی از کسانی که تخصص شان اقتصاد کشاورزی است دعوت نمی شود، به این مسئله که انتقال دانش بازار به مردم موجب رفتار صحیح می شود، هم اشاره کرد و افزود:  اگر مدیریت خرید و فروش به مردم آموزش داده شود ضرر و زیان کمتر می شود و این دنش امروز موردنیاز مردم استان کردستان است.

قادرزاده همچنین در بخشی از سخنان خود بر ساماندهی دست فروشان تاکید کرد که باید مورد حمایت قرار گیرند و آنها هم مغازه داشته باشند.

او افزود: مسئله دستفروشان بسیار چالش برانگیز است که اگر بی دقتی در آن صورت گیرد موجب دشمن زایی می شود.