انتشار:  پنج‌شنبه 31 مرداد 1398  ::  18:20   

فراکسیون جنبش تغییر در پارلمان کردستان:

برکناری شهرداران کُرد در ترکیه نقض حقوق بشر و اصول دمکراسی است

سرویس عراق و اقلیم کردستان- فراکسیون جنبش تغییر در پارلمان کردستان، در واکنش به برکناری شهرداران منتخب در شهرهای کردنشین ترکیه و انتصاب سرپرست هایی به جای آنان، این اقدام دولت ترکیه را نقض حقوق بشر و اصول دمکراسی دانست.

به گزارش کردپرس به نقل از سایت خبری هاولاتی، در پی اقدام دولت ترکیه در برکناری روسای کرد عضو حزب دمکراتیک خلق های ترکیه از تصدی شهرداری کلانشهرهای دیاربکر، ماردین و وان، که در پی انتخابات رسمی تصدی این مناصب را در دست گرفته بودند و انتصاب سرپرست های وابسته به حزب حاکم این کشور به جای آنان، فراکسیون جنبش تغییر (گوران) در پارلمان کردستان به این اقدام واکنش نشان داد.

در بیانیه ای که از سوی فراکسیون گوران منتشر شده، آمده که تحمیل افرادی به جای شهرداران منتخب، از سوی وزارت کشور ترکیه، نقض تمامی اصول حقوق بشر و دمکراسی است؛ چرا که شهرداران کرد در پی انتخابات قانونی و با کسب رأی مردم این منصب را در دست گرفته اند و برکناری آنان نیز باید از طریق انتخابات و رأی مردمی باشد.

همچنین بر در پیش گرفتن راهکارهای مسالمت آمیز برای حل مشکلات کردها تاکید شده و آمده که به دلیل عدم حل این مشکلات و تداوم جنگ، ده ها هزار تن از شهروندان کرد و ترک قربانی شده و معضلات پیچیده تر شده است.

فراکسیون جنبش تغییر در ادامه به پروسه مذاکرات صلح میان دولت ترکیه و کردهای این کشور اشاره کرده و اعلام کرده که مذاکرات صلح موجب افزایش ثبات در ترکیه و خوشحالی تمامی مردم ترکیه شده و به همین دلیل گوران، از این طریق صحیح و مدرن حمایت کرده و از دولت ترکیه می خواهد که شهرداران منتخب بار دیگر در مناصب قانونی خود دست به کار شوند.

پیشتر نیز لیلا گوون رئیس مشترک کنگره جامعه دمکراتیک ترکیه(ک.ج.د)، با شرکت در اعتراضات مردمی به اقدام دولت ترکیه در برکناری روسای شهرداری کلانشهرهای دیاربکر، ماردین و وان،  ضمن تأکید بر ضرورت اتحاد و همبستگی میان کردها، نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان را خطاب قرار داده و از وی خواست که نسبت به این اقدام دولت ترکیه واکنش نشان داده و در زمینه اتحاد کردها اقدام کند و گفت: "بیایید اراده خود را یکی کنیم."