سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  سه‌شنبه 8 اسفند 1396  ::  19:41   

احتمال سکونت صالح مسلم در فنلاند بعد از صدور حکم آزادی در چک

سرویس جهان- صالح مسلم اعلام کرد اجازه سکونت در فنلاند را دارد اما هنوز تصمیم نگرفته است مقصد بعدی وی کجا باشد.

به گزارش کردپرس، صالح مسلم رهبر پیشین حزب کردی اتحاد دموکراتیک سوریه یا pyd که به دلیل صدور حکم بازداشت وی از سوی اینترپل و هنگام اقامت وی در کشور چک روز شنبه از سوی پلیس این کشور بازداشت شده بود امروز حکم آزادی وی صادر شد و وی می تواند این کشور را ترک کند.

صالح مسلم به دلیل درخواست تعقیب وی از سوی ترکیه بازداشت شده بود اما بر اساس گفته های مقامات کشور چک که روزنامه نیویورک تایمز نقل کرده است دادگاه ادله ترکیه را برای ادامه بازداشت و احتمالا محاکمه صالح مسلم متقن و کافی نداسته است. بنابر این، صالح مسلم از امروز می تواند به مقصد مورد نظر خود عزیمت کند اگرچه مقامات ترکیه گفته اند دست از سر وی بر نمی دارند و رهبر پیشین pyd را که یکی از سیاستمداران برجسته کرد سوریه است راحت نخواهند گذاشت و از این به بعد نمی تواند آزادانه در اروپا تردد داشته باشد.

صالح مسلم پس از آزادی به خبرنگاران گفته است اجازه اقامت دائم را در کشور فنلاند که عضو اتحادیه اروپاست دارد و می تواند به آنجا برود هر چند، هنوز درباره مقصد بعدی خود تصمیمی نگرفته است.

صالح مسلم از سوی یکی از دانشگاه های کشور چک که دانشگاهی آمریکایی محسوب می شود برای شرکت در یک نشست برای بررسی تحولات خاورمیانه دعوت شده بود اما مقامات وزارت خارجه چک درباره موضع آمریکا درباره بازداشت صالح مسلم اظهار نظر نکرده اند. هیچ یک از مقامات آمریکا تا این لحظه درباره بازداشت صالح مسلم اظهارنظر نکرده اند.

شاهوز حسن رییس مشترک فعلی حزب pyd درباره تلاش های بین المللی برای آزادی صالح مسلم به نیویورک تایمز گفته است مقامات برگزار کننده نشست دانشگاه وابسته به دانشگاه کالیفرنیای آمریکا در چک از این اتفاق ابراز تاسف کرده و قول داده بودند برای آزادی وی تلاش کنند.

یکی از مقامات وزارت خارجه چک با تاکید بر استقلال دستگاه قضایی این کشور هر گونه دخالت سیاسی در این اتفاق را رد کرده است.

بر اساس گزارش نیویورک تایمز، نشست بررسی اوضاع خاورمیانه در چک که صالح مسلم به آن دعوت شده بود به میزبانی مشترک جمهوری چک، هلند، سوئد و آمریکا برگزار شده بود و ممکن است این مسئله در ازادی صالح مسلم نقش داشته باشد.

کد خبرنگار: 40101