سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  جمعه 1 شهریور 1398  ::  11:06   

نماینده کُرد مجلس عراق:

اربیل بدون بغداد از پرداخت حقوق کارمندان عاجز است

سرویس عراق و اقلیم کردستان – یکی از نمایندگان کُرد مجلس عراق اعلام کرد که اقلیم کردستان بدون بودجه ارسالی از سوی بغداد قادر به پرداخت حقوق کارکنان خود نیست، حال آن که پایبند تحویل نفت به  دولت مرکزی نیست.
 

به گزارش کردپرس، هوشیار عبدالله عضو کمیسیون دارایی مجلس عراق در گفتگو با سایت خبری خندان، از عدم پایبندی دولت اقلیم کردستان به تحویل میزان مشخص شده نفت در بودجه سال ٢٠١٩ عراق به بغداد انتقاد کرد.

عضو فراکسیون جنبش تغییر (گوران) تصریح کرد: دولت اقلیم کردستان در حالی پایبند قانون بودجه ٢٠١٩ عراق و تحویل نفت به بغداد نیست که به این امر واقف است اگر بغداد پرداخت سهم بودجه ای اقلیم کردستان را متوقف کند از تامین بودجه حقوق نیروهای اداری و سازمانی خود عاجز خواهد ماند.

وی اظهار کرد: هر ماه همه کارمندان و به صورت کلی شهروندان اقلیم کردستان نگران قطع سهم بودجه ای اقلیم از سوی بغداد به دلیل عدم پایبندی اربیل به تحویل نفت هستند و لازم است اقلیم کردستان پایبند تحویل میزان نفتی باشد که در بودجه مشخص شده است.

هوشیار عبدالله ضمن اشاره به این که  بر اساس قانون بودجه ٢٠١٩ عراق، اقلیم کردستان باید روزانه ٢٥٠ هزار بشکه نفت تحویل دولت مرکزی عراق دهد، از بی اعتنایی مسئولان اقلیم به این قانون در حالی که احتمال قطع بودجه از سوی بغداد وجود دارد انتقاد و تاکید کرد این رویکرد در حالی که به عدم توانایی در پرداخت حقوق کارمندان خود واقف هستند، سوال برانگیز است.

عضو کمیسیون دارایی مجلس عراق در پایان، تحویل نفت اقلیم کردستان به بغداد را به نفع اقلیم کردستان دانست و گفت: با تحویل روزانه ٢٥٠ هزار بشکه نفت به بغداد، اقلیم کردستان از درآمد حاصل از فروش روزانه ٣ میلیون و ٥٠٠ هزار بشکه عراق متنفع خواهد بود.

ابراز نگرانی از احتمال قطع پرداخت حقوق کارمندان اقلیم کردستان از سوی بغداد در حالی است که فواد حسین وزیر دارایی عراق (وابسته به حزب دمکرات کردستان، پارتی) تاکید کرده است تاکنون هیچ مشکل سیاسی در این باره به وجود نیامده است.