سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  جمعه 1 شهریور 1398  ::  11:52   

رئیس پارلمان کردستان تحویل نفت به بغداد را مشروط خواند

سرویس عراق و اقلیم کردستان – رئیس پارلمان کردستان که از رهبران حزب اتحادیه میهنی (یکیتی) است، تحویل نفت به دولت مرکزی عراق را منوط به پرداخت استحقاقات دارایی اقلیم کردستان کرد.
 

به گزارش کردپرس، عدم تحویل نفت به بغداد از سوی اقلیم کردستان علیرغم تصریح بر این امر در قانون بودجه ٢٠١٩ عراق نگرانی ها از قطع دوباره بودجه و حقوق کارمندان اقلیم از سوی بغداد را بیشتر کرده است.

ریواز فایق رئیس پارلمان کردستان عراق که از اعضای یکیتی است موضع خود درباره موضوع عدم تحویل نفت به دولت مرکزی عراق را اعلام کرد.

بنا به اطلاعیه پارلمان کردستان عراق، ریواز فایق رئیس پارلمان در دیدار با سرکنسول انگلیس در اقلیم کردستان، تصریح کرده است: به عنوان رئیس پارلمان کردستان موافق تحویل روزانه ٢٥٠ هزار بشکه نفت به بغداد هستم، اما باید این اقدام در مقابل پرداخت کامل استحقاقات دارایی اقلیم کردستان و همچنین پرداخت بودجه شرکت های نفتی فعال در کردستان از سوی دولت مرکزی باشد.

وی در ادامه، ضمن اعلام حمایت از اقدامات دولت نهم اقلیم کردستان به ریاست مسرور بارزانی برای حل و فصل نهایی اختلافات با دولت فدرالی عراق، تاکید نمود: حل و فصل مسائل و اختلافات میان طرفین از طریق دیالوگ و تفاهم در چارچوب قانون اساسی عراق، تحقق خواهد یافت.

بند ج ماده‌ 10 قانون بودجه‌ ٢٠١٩ عراق به‌ نفت و میزان نفتی که‌ اقلیم کردستان باید به‌ دولت مرکزی تحویل دهد اختصاص یافته‌ است.

در این بند، دولت اقلیم کردستان ملزم به‌ تحویل 250 هزار بشکه‌ نفت به‌ دولت مرکزی عراق در مقابل دریافت بودجه‌ تخصیص یافته‌ به‌ اقلیم شده‌ است.

طی چند سال اخیر و از سال 2014 به‌ بعد به‌ دلیل اختلافات سیاسی و مالی میان دولت مرکزی عراق و دولت اقلیم کردستان، بغداد از پرداخت سهم بودجه‌ ای اقلیم از بودجه‌ عمومی کشور سر باز زد و اربیل بر این امر تاکید دارد که‌ بغداد باید مبلغ قانونی این چند سال را پرداخت کند.

تا قبل از سال 2018 سهم اقلیم کردستان از بودجه‌ سالانه‌ عراق 17 درصد بود و پس از آن به‌ 12 درصد کاهس یافت و این نیز در حالی بود که‌ پس از سال 2014 سهم بودجه‌ ای اقلیم کردستان از سوی بغداد قطع گردید.

در قانون بودجه ٢٠١٩ عراق تصریح شده‌ است که‌ اگر دولت اقلیم کردستان پایبند تحویل میزان تعیین شده‌ نفت به‌ دولت مرکزی نباشد، حقوق نیروهای پیشمرگ و کارمندان اقلیم کردستان پرداخت شود و به‌ موضوع نفت و تحویل آن به‌ بغداد مرتبط نخواهد شد.

تاکنون دولت اقلیم کردستان پایبند قانون بودجه سالانه عراق برای تحویل روزانه ٢٥٠ هزار بشکه نفت به بغداد نبوده است و این موضوع نگرانی برخی جریان های کردستانی از قطع سهم بودجه و حقوق کارمندان کردستان را به دنبال داشت.

فواد حسین وزیر دارایی عراق (وابسته به حزب دمکرات کردستان، پارتی) تاکید کرده است تاکنون هیچ مشکل سیاسی در این باره به وجود نیامده است.

این در حالی است که هوشیار عبدالله عضو کمیسیون دارایی مجلس عراق در گفتگو با سایت خبری خندان، ضمن انتقاد از عدم پایبندی دولت اقلیم کردستان به تحویل میزان مشخص شده نفت در بودجه سال ٢٠١٩ عراق به بغداد، تصریح کرد: دولت اقلیم کردستان در حالی پایبند قانون بودجه ٢٠١٩ عراق و تحویل نفت به بغداد نیست که به این امر واقف است اگر بغداد پرداخت سهم بودجه ای اقلیم کردستان را متوقف کند از تامین بودجه حقوق نیروهای اداری و سازمانی خود عاجز خواهد ماند.