سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  جمعه 1 شهریور 1398  ::  12:17   

اندیشکده امریکن ثینکر:

آمریکا ترکیه را در مناطق تحت کنترل کردهای سوریه محدود کند

سرویس جهان- اندیشکده امریکن ثینکر تاکید کرد آمریکا باید تا جای ممکن محدوده ایجاد منطقه امن توسط ترکیه را در مناطق تحت کنترل کردهای سوریه محدود کند و در صورت تخطی ترکیه ، این کشور را تحریم نماید.

 

به گزارش کردپرس، پس از ماهها مناقشه بر سر حضور نیروهای کرد سوریه در نزدیکی مرزهای جنوبی ترکیه، آمریکا با ترکیه بر سر ایجاد منطقه امن در مناطق تحت کنترل کردها در شمال سوریه و عقب نشینی نیروهای کرد از این منطقه به توافق رسیده است. با این حال هنوز جزئیات مهم از جمله عمق منطقه امن که از نظر ترکیه باید 20 مایل باشد آشکار نشده است.

اندیشکده امریکن ثینکر در گزارش کوتاهی پیرامون اتحاد میان کردهای سوریه و دولت آمریکا در جنگ با داعش، این اتحاد را برای شکست دادن داعش در سوریه موثر توصیف کرده است اما با اشاره به این که تعداد زیادی از نیروهای آمریکا از سوریه خارج شده اند، نسبت به ایجاد وضعیت بحرانی برای کردهای سوریه که ترکیه آنها را تهدید کرده هشدار داده است.

امریکن ثینکر ایجاد منطقه امن در شمال سوریه را اقدام مناسبی برای جلوگیری از بحران و از جمله، احتمال اقدام نظامی ترکیه علیه کردهای سوریه خوانده است اما تاکید کرده است بهتر است آمریکا تا حد ممکن از عمق منطقه امن بکاهد و به ترکیه هشدار دهد وارد دیگر مناطق تحت کنترل نیروهای سوریه دموکراتیک تحت رهبری کردهای سوریه نشود.

امریکن ثینکر با اشاره به این که ترکیه هر روز از آمریکا دورتر شده و به مخالفان آمریکا مانند روسیه نزدیک تر می شود، به آمریکا توصیه کرده است ترکیه را محدود کند و اگر این کشور به هشدارهای آمریکا در مورد کردهای سوریه توجهی نکرد آنکارا  مورد تحریم اقتصادی قرار دهد.

این اندیشکده آمریکایی هشدار داده است که اگر آمریکا از کردهای سوریه در برابر تهدیدهای ترکیه حمایت نکند؛ همانند گذشته که با رها شدن دیگر متحدان آمریکا توسط واشنگتن آنها سرنوشت غم انگیزی پیدا کردند، ممکن است کردهای سوریه هم به همان سرنوشت دچار شده و آمریکا از نظر متحدان یک متحد غیرقابل اتکار توصیف شود.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#آمریکا