سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  جمعه 1 شهریور 1398  ::  13:12   

پژوهشگر اندیشکده مطالعات بین الملل چین:

توافق آمریکا و ترکیه در مورد کردهای سوریه دوام ندارد

سرویس جهان- ژین جیانلیانگ بر این باور است که توافق اخیر میان ترکیه و آمریکا بر سر ایجاد منطقه امن در مناطق تحت کنترل کردهای سوریه زیاد دوام نخواهد آورد.

 

 

به گزارش کردپرس، دکتر ژین جیانلیانگ، پژوهشگر ارشد در موسسه طالعات بین الملل غرب آسیا در چین، شک دارد توافق اخیر میان ترکیه و آمریکا بر سر ایجاد منطقه امن برای دور ماندن نیروهای کرد از مرز ترکیه زیاد دوام بیاورد.

این پژوهشگر مناطق غربی آسیا با بر شمردن اختلافات میان آمریکا و ترکیه از جمله؛ نزدیک شدن آنکارا به روسیه، حضور فتح الله گولن روحانی ناراضی ترکیه ای در خاک آمریکا و مزاحمت ترکیه برای کردهای متحد واشنگتن در شمال سوریه، بر این باور است اجرای تمام و کمال ایجاد منطقه امن در شمال سوریه و کنار رفتن نیروهای کرد از این منطقه به عمق 20 مایل و به طول 470 کیلومتر در نوار مرزی سوریه با ترکیه دور از انتظار خواهد بود.

این پژوهشگر مسائل غرب آسیا با اشاره به این که رویکردهای آمریکا و ترکیه در مورد سوریه و بویژه شمال این کشور مقابل هم قرار می گیرد، شک دارد توافق بر سر مسائلی با داشتن رویکردهای متفاوت به یک مسئله زیاد دوام بیاورد.

وی اشاره کرده است نه ترکیه می پذیرد که ایالات متحده آمریکا از کردهای سوریه حمایت کند و نه آمریکا خواهد پذیرفت ترکیه به کردهای تحت حمایتش که نیروی موثری برای شکست داعش بودند حمله نظامی کند.

پژوهشگر اندیشکده مطالعات بین الملل در مورد غرب آسیا تاکید کرده است که ترکیه و آمریکا به هم اعتماد ندارند و این بی اعتمادی آفت هر گونه توافق است. در نتیجه، نمی توان انتظار داشت توافق دو کشور بر سر کردهای سوریه زیاد دوام بیاورد.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#آمریکا