سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  جمعه 1 شهریور 1398  ::  19:28   

شورای امنیت ملی عراق:

دولت مسئول حفاظت از همه تشکیلات نظامی از جمله حشد الشعبی است

سرویس عراق و اقلیم کردستان - شورای امنیت ملی عراق تاکید کرد که همه تشکیلات نظامی از جمله حشد الشعبی نقش زیادی در مبارزه با تروریسم و آزادسازی خاک این کشور ایفا کردند و دولت فدرال مسئول حفاظت از آنها می باشد.

به گزارش کردپرس به نقل از پایگاه خبری السومریه نیوز، دفتر اطلاع رسانی عادل عبدالمهدی، نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق بعد از ظهر امروز (جمعه) با صدور بیانیه ای اعلام کرد که جلسه دوره ای شورای امنیت ملی این کشور به ریاست وی برگزار شده است.

بنا بر آن چه در این بیانیه آمده، در جلسه شورای امنیت ملی عراق مسائل از پیش تعیین شده در برنامه کاری آن از جمله مکلف شدن وزارت دفاع به تدوین برنامه و اقدامات مناسب برای مجهز ساختن فرماندهی پدافند هوایی این کشور به تسلیحات سازگار با اوضاع کنونی و آینده مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

در جلسه شورای امنیت ملی عراق همچنین تاکید شده که همه تشکیلات نظامی از جمله حشد الشعبی نقش بزرگی در مبارزه با تروریسم و آزادسازی خاک و شهرهای این کشور از تروریسم ایفا کردند و دولت فدرال نیز مسئول حفاظت از آنها می باشد.

شورای امنیت ملی عراق ضمن تاکید بر لزوم پیگیری اجرای فرمان اخیر عبدالمهدی مبنی بر لغو تمامی مجوزهای پرواز بر فراز آسمان این کشور و صدور هر گونه مجوز جدید تنها با موافقت فرمانده کل نیروهای مسلح، خاطر نشان ساخت که اقدامات و تدابیر لازم برای انتقال اسلحه و مهمات به انبارهای قابل اطمینان در خارج از شهرها نیز باید اتخاذ شود.

این در حالی است که از اواسط ماه گذشته میلادی تاکنون انبارهای اسلحه و مهمات نیروهای حشد الشعبی در چهار پایگاه نظامی مختلف در استان های بغداد، دیاله و صلاح الدین شاهد انفجارهای مرموز بودند که گمان می رود ناشی از حملات هواپیماهای بدون سرنشین بوده باشند با این حال تاکنون هیچ گونه اتهام رسمی در این باره وارد نشده و هیچ طرفی نیز مسئولیت آنها را بر عهده نگرفته است.

در واکنش به این مسئله نیز عبدالمهدی در جلسه قبلی شورای امنیت ملی عراق که چهارشنبه هفته گذشته برگزار شد، دستور داد تمامی مجوزهای مربوط به پرواز هواپیماهای مختلف از جمله جنگنده، بالگرد و پهپاد بر فراز آسمان این کشور، برای همه طرف های عراقی و غیر عراقی لغو شود و از این پس نیز برای صدور مجوز انجام هر گونه پروازی، به موافقت خودش به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح نیاز باشد.

نخست وزیر عراق همچنین ضمن درخواست از طرف های مختلف برای پایبندی به این فرمان، هشدار داد که هر گونه پرواز خارج از چهارچوب آن، پرواز دشمن شمرده می شود و پدافند هوایی کشورش نیز بی درنگ با آن برخورد خواهد کرد.

برچسب‌ها:
#عراق
#شورای امنیت ملی
#دولت فدرال
#حشد الشعبی
#عبدالمهدی