انتشار:  جمعه 1 شهریور 1398  ::  22:32   

عراق، کاردار سفارت آمریکا را احضار و بر پایبندی به حسن همجواری تاکید کرد

سرویس عراق و اقلیم کردستان - وزیر خارجه عراق ضمن احضار کاردار سفارت آمریکا، تاکید کرد که کشورش به اصل حسن همجواری با همسایگان خود پایبند است و صحنه درگیری و اختلاف نیست. 

به گزارش کردپرس به نقل از پایگاه خبری العهد نیوز، وزارت امور خارجه عراق شامگاه امروز (جمعه) با صدور بیانیه ای اعلام کرد که محمدعلی حکیم، وزیر خارجه این کشور به دلیل عدم حضور متیو تولر، سفیر آمریکا در بغداد، برایان مک فیترز، کاردار سفارتخانه را احضار کرده است.

بنا بر آن چه در این بیانیه آمده، حکیم و مک فیترز در دیدار خود روند روابط دو جانبه میان عراق و آمریکا و راه های تقویت آن در راستای منافع دو کشور، آخرین تحولات در سطح عراق و منطقه و مسائل مربوط به همکاری اطلاعاتی و نظامی و مبارزه با تروریسم بر اساس اولویت های بغداد و دیدگاه عادل عبدالمهدی، نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

وزیر خارجه عراق در این دیدار ضمن تاکید بر این که کشورش به اصل حسن همجواری با همسایگان خود در راستای حفظ امنیت عراق و منطقه پایبند است و به جای آن که صحنه درگیری و اختلاف باشد، صحنه سازندگی و توسعه است، طرف آمریکایی را به پایبندی به اجرای مفاد توافقنامه شراکت راهبردی میان دو کشور در زمینه های امنیتی و اقتصادی در راستای تقویت همکاری مشترک در بخش های مختلف ترغیب کرد.

حکیم همچنین خاطر نشان ساخت که عراق و دولت آن برای جلوگیری از هر گونه دخالت خارجی در امور داخلی خود با هدف محافظت از امنیت و حاکمیت این کشور و مردم آن، همه گزینه های دیپلماتیک و حقوقی را در راس اولویت های خود قرار می دهد.

به نظر می رسد که احضار کاردار سفارت آمریکا در بغداد با انفجارهای اخیر در انبارهای اسلحه و مهمات نیروهای حشد الشعبی در مناطق مختلف عراق در ارتباط باشد به ویژه آن که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی شامگاه پنج شنبه گفته بود که ایران در عراق، یمن، سوریه و لبنان پایگاه نظامی احداث می کند و این رژیم نیز در بسیاری از اماکن از جمله خاک عراق و سوریه علیه پایگاه های مذکور دست به کار می شود.

یادآور می شود که از اواسط ماه گذشته میلادی تاکنون انبارهای اسلحه و مهمات نیروهای حشد الشعبی در چهار پایگاه نظامی مختلف در استان های بغداد، دیاله و صلاح الدین شاهد انفجارهای مرموز بودند که گمان می رود ناشی از حملات هواپیماهای بدون سرنشین بوده باشند با این حال تاکنون هیچ گونه اتهام رسمی در این باره وارد نشده و هیچ طرفی نیز مسئولیت آنها را بر عهده نگرفته است.