سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  یک‌شنبه 3 شهریور 1398  ::  09:10   

رئیس سازمان آمار اقلیم کردستان:

عراق برای برگزاری سرشماری از تجربیات مصر و اردن بهره می‌گیرد

سرویس عراق و اقلیم کردستان- رئیس سازمان آمار اقلیم کردستان با اشاره به وجود هماهنگی میان دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان برای برگزاری سرشماری عمومی در سال 2020 گفت که عراق در این سرشماری از تجربیات کشورهای مصر و اردن بهره می گیرد.

به گزارش کردپرس، سیروان محمد رئیس سازمان آمار اقلیم کردستان طی گفتگو با سایت رسمی حزب دمکرات کردستان (پارتی) اعلام کرد که برنامه ریزی های لازم برای انجام دادن سرشماری عمومی سال 2020 میلادی در عراق و اقلیم کردستان انجام شده و سطح هماهنگی میان دولت مرکزی عراق و اقلیم، بسیار عالی است.

رئیس سازمان آمار اقلیم کردستان افزود که در دو هفته آینده نیز نشست دوم سازمان آمار عراق در سطح عالی برگزار شده و طی آن در مورد دیگر مراحل سرشماری عمومی گفتگو می شود.

این در حالی است که در 21 سال گذشته هیچ سرشماری عمومی در عراق انجام نشده است.

وی خاطر نشان ساخت که سرشماری در سه مرحله، آماده سازی مقدمات، برگزاری سرشماری و اعلام نتایج برگزار می شود، گفت که این سرشماری به صورت الکترونیک و با روش های مدرن انجام شده و قرار است به این منظور سازمان آمار عراق، از تجربه مصر و اردن در برگزاری سرشماری الکترونیک در سال های 2015 و 2017 بهره بگیرد.

سیروان محمد خاطر نشان ساخت که مقامات سازمان آمار اقلیم، به همراه کمیته ویژه سازمان آمار عراق به دو کشور مصر و اردن سفر کرده و اطلاعات لازم را در مورد نحوه برگزاری سرشماری الکترونیک کسب کرده اند.

رئیس سازمان آمار اقلیم، ضمن اشاره به اینکه سرشماری عمومی عراق در ماه نوامبر 2020 برگزار می شود، گفت که کمیته ای در اقلیم با حضور نمایندگان سازمان آمار، وزارت امور داخلی، وزارت بهداشت و آموزش و پرورش اقلیم، تشکیل و امور مربوط به مقدمات سرشماری را انجام می دهند.

سیروان محمد پیشتر نیز  طی گفتگو با سایت خبری باس نیوز اعلام کرد بر اساس موافقت و حکم صادر شده از سوی دولت مرکزی عراق و به منظور انجام دادن مقدمات لازم برای برگزاری سرشماری عمومی نفوس و مسکن، کمیته های عالی در عراق و اقلیم تشکیل شده و در اقلیم کردستان نیز کمیته مشابهی توسط وزارت برنامه و بودجه اقلیم و تحت نظر وزارت برنامه و بودجه عراق تشکیل می شود که وظیفه آن انجام دادن اقدامات لازم برای سرشماری است و بودجه لازم برای کمیته ها نیز از بودجه اختصاص داده شده برای سرشماری تأمین می شود.

وزارت برنامه ریزی عراق در سال گذشته میلادی  با اشاره به اینکه  سرشماری عمومی در این کشور در پایان سال 2020 آغاز خواهد شد؛ تأکید کرده بود که موانع برگزاری سرشماری عمومی در عراق  سیاسی هستند.

آخرین آمار اعلام شده از جمعیت عراق، شمار جمعیت ساکن این کشور را 38 میلیون نفر و جمعیت اقلیم کردستان را 5 میلیون و 900 هزار نفر برآورد کرده بود.

لازم به ذکر است که آخرین سرشماری عمومی در عراق در سال 1997 میلادی انجام شده و نشان داد که جمعیت این کشور به استثنای استان های اقلیم کردستان نزدیک به 19 میلیون نفر است  و جمعیت اقلیم نیز 3 میلیون نفر اعلام شد.