سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  یک‌شنبه 3 شهریور 1398  ::  09:31   

نماینده جنبش تغییر در مجلس عراق:

دولت اقلیم کردستان به تنهایی اختیار تصمیم‌گیری در امور نفت را ندارد

سرویس عراق و اقلیم کردستان- عضو فراکسیون جنبش تغییر در مجلس عراق تاکید کرد که دولت اقلیم کردستان در اداره امور مربوط به نفت در اقلیم اختیار کامل را نداشته و نمی تواند به تنهایی در این مورد تصمیم گیری کند.

به گزارش کردپرس، در حالی که مسرور بارزانی نخست وزیر جدید اقلیم کردستان، پس از تصدی این منصب بلافاصله بر حل مشکلات مربوط به نفت و بودجه با دولت مرکزی عراق تاکید کرده و شخصاً در رأس هیئتی عالیرتبه به بغداد سفر کرده و با مقامات ارشد دولت عراق در این زمینه به گفتگو پرداخت، اما کاوه محمد نماینده جنبش تغییر در مجلس عراق اعلام کرد که دولت اقلیم به تنهایی اختیار تصمیم گیری در این مورد را ندارد. 

وی در گفتگو با رادیو کردی زبان نوا، گفت که دولت اقلیم کردستان خود به تنهایی فعالیت های نفتی را اداره نمی کند و دست های قدرتمند بسیاری از احزاب، گروه های مافیایی و افراد با نفوذ در این امور دخیل هستند و حاضر به از دست دادن منابع و درآمدهای خود در نفت نبوده و از سوی دیگر برخی شرکت های عظیم جهانی، شرکت های حزبی و رهبران احزاب نیز در نفت اقلیم سهیم  و همگی آنان در تصمیم گیری در خصوص امور نفتی اقلیم دخیل هستند و به همین دلیل دولت اقلیم به تنهایی اختیار تصمیم گیری در مورد نفت را ندارد. 

کاوه محمد خاطر نشان ساخت که لازم بود دولت اقلیم به منظور نشان دادن حسن نیت خود و نیز کاهش فشارهای جریان های عراقی بر عادل عبدالمهدی نخست وزیر این کشور، میزان تعیین شده 250 هزار بشکه در روز به دولت عراق تحویل می داد، اما دولت در این زمینه اهمال ورزیده و تعهد خود در قانون بودجه عراق را انجام نداده است.

همچنین خاطر نشان ساخت که به گفته عادل عبدالمهدی اقلیم روزانه 625 هزار بشکه نفت را به خارج صادر می کند و  اگر 250 هزار بشکه از آن را به دولت عراق تحویل می داد از طریق باقیمانده نفت خود و 10 تریلیون دینار سالانه بودجه دریافتی از سوی بغداد می توانست مشکلات مالی خود را رفع کند.

بر اساس قانون بودجه 2019 عراق سهم اقلیم از این بودجه 10 تریلیون دینار تعیین شده و پرداخت آن نیز منوط به تحویل روزانه 250 هزار بشکه نفت اقلیم به دولت مرکزی است، اما در این بودجه تأکید شده که پرداخت ماهانه 522 میلیارد دینار حقوق کارمندان و حقوق بگیران اقلیم هیچ ارتباطی با سهم بودجه و شرط تحویل نفت نداشته و در هر حال باید پرداخت شود، اما اقلیم تاکنون هیچ نفتی را به بغداد تحویل نداده و بودجه ای نیز از سوی دولت عراق به اربیل پرداخت نشده است.

با این حال دولت عراق نیز اعلام کرده که حقوق کارمندان و حقوق بگیران اقلیم بر اساس بودجه 2019 به صورت کامل به اربیل پرداخت می شود.