سرویس سوریه
آخرین خبرهای سوریه
انتشار:  یک‌شنبه 3 شهریور 1398  ::  11:39   

دبیر کل اتحادیه آشوریان جهان در گفت‌وگو با کُردپرس مطرح کرد؛

آواره شدن آشوریان به کشورهای همسایه

سرویس سوریه-دبیر کل اتحادیه آشوریان اظهار کرد:پس از هجوم داعش به عراق و سوریه،بیشترین درصد آوارگان به اردن و درصدی هم به لبنان و ترکیه مهاجرت کرده اند و آن هایی هم که توانسته اند به اروپا و آمریکا رفته اند.

 

«یوناتن بت کولیان»دبیر کل اتحادیه آشوریان جهان در گفت‌وگو با کُردپرس با اشاره به وضعیت آشوریان در عراق و سوریه،گفت:جمعیت آشوریان در عراق یک میلیون و سیصد هزار نفر و در سوریه یک میلیون و ششصد هزار نفر تخمین زده می شد که الان دو سوم این جمعیت از این دو کشور آواره شده اند.

وی ادامه داد: بیشترین درصد آوارگان به اردن و درصدی هم به لبنان و ترکیه مهاجرت کرده اند و آن هایی هم که توانسته اند به اروپا و آمریکا رفته اند.

دبیرکل اتحادیه آشوریان جهان با بیان این مطلب که مردم آشوری در عراق، همه زندگی خود را از دست داده اند،اذعان کرد:با هجوم داعش مردم ما در برابر وحشی گری این گروه تروریستی قرار گرفتند و ناچار به ترک خانه هایشان شده و راه آوارگی را در پیش گرفتند.

وی با اشاره به نقش ایران در کمک رسانی به آوارگان آشوری،گفت:ما در ایران برای کمک به مردم آشوری تلاش فراوانی کردیم.برای کمک به آوارگان آشوری سوریه راهی نداشتیم که بتوانیم از آن طریق کمک هایی را برایشان ارسال نماییم.ولی برای آشوریان عراق ،کمک های فراوانی را از طریق هلال احمر  ارسال کردیم.ما نزدیک به 7 بار کامیون های متعددی از خاروبار و آذوقه و پتو و لوازم گرمایشی فرستادیم.

یوناتن بت کولیان دبیر کل آشوریان جهان با بیان این مطلب که ایران باید الگویی برای همزیستی همه ادیان و اقوام جهان باشد،اظهار کرد: به دبیر کل سازمان ملل گفتم که جهان باید از ایران یاد بگیرد ، چرا که همه ادیان ابراهیمی در کمال دوستی و برادری در کشور ما در کنار هم زندگی می کنند.

بت کولیان با اشاره به برخی تحرکات برای بازنگشتن مردم آشوری به منازل خود،تصریح کرد:در برخی مناطق آشوری نشین عراق، برخی ها افراد بومی اقدام به غصب خانه های آوارگان آشوری می کنند و نمی گذارند مردم آشوری به منازل خود برگردند.این جوی است که بعد از هر جنگ و درگیری روی می دهد و تبدیل به رفتارهای خودسرانه ای می شود و از بازگشت مردم آواره به خاک و سرزمین خود جلوگیری می کند.

بت کولیان در پاسخ به این سوال که سهم آشوریان در دوران پس از داعش در ساختار سیاسی عراق را چگونه ارزیابی می کنید،جواب داد:بنده به عنوان دبیر کل آشوریان جهان دیدارهایی را با مقامات عراق،چه زمانی که به تهران و مجلس شورای اسلامی آمده بودند،و چه زمانی که به عراق سفر کردم،داشتم و از ایشان درخواست کردم که به وضعیت آشوریان اهتمام بیشتری داده شود و در پروسه سیاسی جایگاه آن ها به درستی دیده شود.