سرویس سوریه
آخرین خبرهای سوریه
انتشار:  یک‌شنبه 3 شهریور 1398  ::  11:44   

فلاحت پیشه در گفت‌وگو با کُردپرس؛

نقش مثبت ایران در قبال کُردها

سرویس سوریه-حشمت الله فلاحت پیشه اظهار کرد:اعتقادم بر این است که سیاست جمهوری اسلامی ایران در قبال کردهای منطقه نیازمند بازنگری است چرا که تاریخ غرابت کُرد و ایران بسیار اصیلتر و عمیقتر از ارتباط کُردها با کشورهای دیگر است به همین خاطر ما باید ارتباطمان را با کردهای منطقه،به صورت جدی بازبینی نماییم.

 

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در مصاحبه‌ای که مدتی پیش با کُردپرس داشت،با اشاره به لزوم تغییر نگاه ایران به کردها در منطقه،گفت: من نظرم این است که سیاست جمهوری اسلامی در قبال کردها باید متفاوت تر از سایر کشورها باشد. کردها در منطقه یک واقعیت هستند و بخشی از جمعیت فعال،پویا، ،سیاسی و خوداتکا منطقه به شمار می آیند.

وی ادامه داد:کردها مردمانی با روحیه فداکاری و در عین حال صادقی هستند و این واقعیت و خصلت موجب می شود که بتوان به آن ها اعتماد کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با اشاره به هویت ایرانی کردها در منطقه،یادآور شد:کردها ذاتا خودشان را ایرانی می دانند و با افتخار خود را ایرانی مپندارند و این احساسی است که در میان کردهای سایر کشورها وجود دارد به همین خاطر من معتقدم جمهوری اسلامی ایران باید با مناسبات ظریفی، هم با دولت های عراق،ترکیه و سوریه ارتباط داشته باشد و هم در عین حال از این نگاه توام با حسن نیتی که کردها به ایران دارند، استفاده لازم را ببرد.

وی تصریح کرد:ما باید مناسبات تاریخی را که هم بین مردم ایران و مردم کرد و هم بین دولت ایران و کردهای منطقه وجود دارد را حفظ کنیم، چون واقعیت این است که در طول تاریخ کشورهای منطقه از رژیم صهیونیستی تا کشورهای غربی به دنبال استفاده ابزاری از کردها بودند و ایرانیان در طول ایام برای دفاع از جان و مال کردها خود را به خطر انداخته اند  و سرباز ایرانی و سرباز کرد عراقی در کنار هم علیه استبداد و استکبار صدام و فتنه تروریسم جنگیده اند.