سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  یک‌شنبه 3 شهریور 1398  ::  12:30   

بلومبرگ گزارش داد؛

جزئیات توافق آمریکا- ترکیه درباره ایجاد منطقه امن در شمال سوریه

سرویس جهان- به نوشته بلومبرگ، بر اساس توافق آمریکا و ترکیه، همراه هر سرباز آمریکایی، دو سرباز ترکیه ای می تواند در منطقه امنی که 125 کیلومتر طول دارد و پهبادهای ترکیه و نه هواپیماهای جنگی آن کشور بر آن نظارت دارد حضور داشته باشند.

 

به گزارش کردپرس، آمریکا و ترکیه در روز 7 آگوست 2019 و پس از ماهها مناقشه بر سر سرنوشت شمال سوریه تحت کنترل کردها به توافق رسیدند تا ترکیه از اقدام نظامی علیه نیروهای کرد سوریه که متحد آمریکا محسوب می شوند خودداری کند.

در حالی که ترکیه خواهان ایجاد منطقه امن در تمام مناطق مرزی شمال شرق سوریه است اما در بیانیه های مقامات ترکیه و آمریکا جزئیات این توافق به طور روشن بیان نشده است. بلومبرگ با استناد به گفته های مقامات ترکیه به برخی جزئیات توافق میان آمریکا و ترکیه اشاره کرده است.

مقامات ترکیه به بلومبرگ گفته اند آنچه در حال اجراست فقط بخش کوچکی از خواسته های ترکیه است و آنکارا به دنبال آن است که کردها را از منطقه بزرگتری از شمال سوریه عقب براند.

مقامات ترکیه به بلومبرگ گفته اند که در حال حاضر منطقه امن به طول 125 کیلومتر و به عمق حداکثر 15 کیلومتر بوده که از شهر تل ابیض یا گری سپی در نزدیکی مرز ترکیه آغاز شده و به شهر راس العین یا سری کانی ختم می شود. آنها گفته اند از مفاد توافق اطلاع دقیقی دارند اما بر اساس مقررات اجازه ندارند اطلاعات را در اختیار رسانه ها قرار دهند بنابراین، به شرط حفظ نام حاضر به بیان جزئیات شده اند.

آنها گفته اند که اگر این محدوده مناطق بیشتری را در برنگیرد ممکن است ترکیه که در حال حاضر از اقدام نظامی علیه کردها خودداری کرده، از گزینه نظامی استفاده کند.

وزارت دفاع آمریکا به درخواست بلومبرگ برای ارائه توضیح در باره برنامه مورد نظر ترکیه پیرامون ایجاد منطقه امن در مناطق تحت کنترل کردهای سوریه پاسخ نداده است.

مقامات ترکیه به بلومبرگ گفته اند ترکیه 10 تیپ از نیروهای خود را برای مقابله با 15000 تن از نیروهای کرد سوریه موسوم به یگان های مدافع خلق یا YPG در مرزهای خود از شرق رود فرات در مرز سوریه تا مرز عراق اعزام کرده است.

مقامات ترکیه گفته اند کشورشان انتظار دارد همزمان با دور شدن نیروهای YPG از مرزهای ترکیه، آمریکا سلاح های سنگینی را که در اختیار آنها قرار داده از آنها باز پس بگیرد و تونلها و استحکامات نظامی ایجاد شده توسط نیروهای کرد نیز نابود شوند. ترکیه همچنین خواسته است حزب کردی اتحاد دموکراتیک یا PYD نیز از مناطق مورد نظر برود.

از نظر مقامات ترکیه، این کشور با آغاز اجرای منطقه امن اجازه دارد از پهبادهای شناسایی بر فراز مناطق مورد نظر استفاده کند اما آمریکا فعلا با پرواز جنگنده های ترکیه موافقت نکرده است. آمریکا همچنین با استقرار نیروهای شورشی تحت حمایت ترکیه در این مناطق مخالفت کرده است اما گفته است که آوارگان سوریه مستقر در ترکیه می توانند وارد این مناطق شوند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، ارتش ترکیه همزمان با فعال شدن مرکز عملیات مشترک ترکیه و آمریکا و ایجاد پلیس محلی در مناطق امن، چهار پایگاه نظامی ایجاد می کند.

ترکیه همچنین تاکید کرده است که باید بتواند هر اندازه نیرو که لازم باشد به مناطق تحت کنترل کردها اعزام کند اما آمریکا گفته است ترکیه فقط می تواند به ازای حضور هر یک سرباز آمریکایی در این مناطق دو سرباز اعزام کند. بر اساس آخرین گزارشها، طبق فرمان دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا مبنی بر خروج نیروهای آمریکا از سوریه، تاکنون حدود نیمی از حدود 2000 سرباز آمریکایی مستقر در سوریه خاک این کشور را ترک کرده اند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#آمریکا
#منطقه امن