سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  یک‌شنبه 3 شهریور 1398  ::  15:55   

فرصت دو ماهه اربیل و بغداد برای توافق

سرویس عراق و اقلیم کردستان – تصویب قانون بودجه 2020 عراق، موجب شده است که دولت مرکزی و دولت اقلیم کردستان در حصول توافق و حل و فصل اختلافات بر سر مسائل مختلف، تعجیل کنند.
 

به گزارش کردپرس، بشیر حداد نائب رئیس مجلس نمایندگان عراق در گفتگو با خبرنگاران از سفر قریب الوقوع هیئت کُرد به بغداد خبر داد.

به گفته وی، طی امروز و فردا هیئتی عالی رتبه از سوی دولت اقلیم کردستان برای مذکرات بر سر موارد مورد اختلاف به بغداد سفر و با مقامات عراقی دیدار خواهد کرد.

نائب رئیس مجلس نمایندگان عراق از فراکسیون حزب دمکرات کردستان (پارتی) در این کنفرانس خبری، گفت: پس از تشکیل دولت جدید عراق و اقلیم کردستان، روابط بغداد و اربیل وارد مرحله جدیدی شد که مرحله اقدام برای حل و فصل اختلافات فی مابین است.

 بشیر حداد افزود: فرصت مغتنمی در عراق به وجود آمده است و درخواست برای حل و فصل نهایی اختلافات و مسائل میان اربیل و بغداد وجود دارد.

وی خاطرنشان ساخت: چند کمیته میان طرفین بر سر مسائل مربوط به نفت، بودجه و حقوق ماهیانه کارمندان اقلیم کردستان، ماده 140 قانون اساسی ویژه مناطق مورد مناقشه و مسائل امنیتی و سیاسی تشکیل شده است.

نائب رئیس مجلس نمایندگان عراق ضمن اشاره به این که امروز یا فردا هیئت مذاکره کننده دولت اقلیم کردستان وارد بغداد خواهد شد، تاکید کرد: امیدواریم طی یک یا دو ماه آینده مذاکرات میان اربیل و بغداد به نتیجه برسند، زیرا هم اکنون در بغداد تدوین لایحه بودجه سال 2020 آغاز شده است و تا ماه پایانی سال باید این لایحه تقدیم پارلمان شود، به همین دلیل اگر طی این مدت، اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق به توافق دست نیابند، تصویب بودجه در صحن مجلس بسیار دشوار خواهد بود.

اشاره نائب رئیس کُرد مجلس نمایندگان عراق، تعیین سهم بودجه ای اقلیم کردستان در بودجه عراق برای  سال 2020 است.

میزان سهم اقلیم کردستان از بودجه سال 2019 عراق، در مواد 9، 10 و 11 قانون بودجه تعیین شد، به ویژه در خصوص تسویه حساب ها از سال 2004 تاکنون و بودجه نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان.

برای اولین سال، بودجه نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان با تعیین میزان آن در بودجه سالانه کشور عراق مشخص گردید.

 میزان بودجه نیروهای پیشمرگ در بودجه 2019 کل کشور برای هر ماه 68 میلیارد دینار و در مجموع برای کل سال مالی 816 میلیارد دینار بود. این بودجه در بودجه وزارت دفاع و نیروهای مسلح دولت فدرال تخصیص یافت.

بند ج ماده 10 قانون بودجه 2019 عراق به نفت و میزان نفتی که اقلیم کردستان باید به دولت مرکزی تحویل دهد اختصاص یافت و دولت اقلیم کردستان ملزم به تحویل 250 هزار بشکه نفت به دولت مرکزی عراق در مقابل دریافت بودجه تخصیص یافته به اقلیم شد و تصریح گردید که اگر دولت اقلیم کردستان پایبند تحویل میزان تعیین شده نفت به دولت مرکزی نباشد، حقوق نیروهای پیشمرگ و کارمندان اقلیم کردستان پرداخت و به موضوع نفت و تحویل آن به بغداد مرتبط نشود.

تاکنون دولت اقلیم کردستان پایبند قانون بودجه 2019 عراق و تحویل نفت به بغداد نبوده و همین موضوع موجب ایجاد نگرانی نزد کردها شده است و احتمال کاهش سهم بودجه ای اقلیم از بودجه سال 2020 و یا قطع پرداخت حقوق نیروهای اداری و نظامی کردستان از سوی بغداد را قوی می دانند.

در صورت عدم حصول توافق در مذاکرات پیش روی دولت اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق، بروز تنشی جدید در روابط فی مابین و ایجاد بحران مالی در اقلیم کردستان با قطع سهم بودجه و حقوق کارمندان از سوی بغداد، محتمل است.