سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  یک‌شنبه 3 شهریور 1398  ::  18:26   

نچیروان بارزانی خواستار پرداخت غرامت به قربانیان انفال از سوی بغداد شد

سرویس عراق و اقلیم کردستان- رئیس اقلیم کردستان با انتشار پیامی به مناسبت سالگرد آغاز انفال کردهای منطقه بادینان، بر ضرورت پرداخت غرامت به قربانیان نسل کشی انفال توسط دولت مرکزی عراق شد.

به گزارش کردپرس به نقل از سایت رسمی حزب دمکرات کردستان (پارتی) نچیروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان با انتشار پیامی به مناسبت سالگرد آغاز انفال کردهای ساکن منطقه بادینان، واقع در استان دهوک به قربانی شدن 180 هزار تن از کردهای بی دفاع  عراق در جریان عملیات نسل کشی انفال توسط رژیم بعث صدام و از بین رفتن هزاران روستا، اشاره کرد.

رئیس اقلیم کردستان در این پیام، آورده که منطقه بادینان در آخرین مرحله از انفال هدف قرار گرفته و هزاران سرباز به این منطقه حمله کرده و دست به قتل عام ساکنان بی دفاع زدند و آنان که از این قتل عام جان سالم به در بردند، در کشورهای ایران و ترکیه و دیگر کشورها آواره شدند.

وی از دولت مرکزی عراق خواست که بر اساس حکم دادگاه عالی فدرال عراق که عملیات انفال را رسما به عنوان نسل کشی کردهای این کشور و جنایت جنگی شناخته است، به وظیفه قانونی و اخلاقی خود عمل کرده و به قربانیان نسل کشی انفال و بازماندگان آنان غرامت پرداخت کند.

نچیروان بارزانی همچنین دولت اقلیم کردستان را موظف به تامین امکانات بیشتر برای قربانیان انفال و تلاش برای اطلاع از سرنوشت افراد مفقود الاثر در جریان انفال کرد و گفت که لازم است دولت اقلیم یافتن افراد گمشده را در اولویت کارهای خود قرار دهد.

انفال نام عملیات نسل کشی گسترده ای است که از سوی رژیم بعث صدام و با فرمان مستقیم خود وی آغاز و طی آن 182 هزار تن از کردهای عراق با وحشیانه ترین روش ها قتل عام و در گورهای جمعی مدفون شده و هزاران روستا نیز نابود شدند.