سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  جمعه 15 شهریور 1398  ::  11:07   

تحلیل گر سیاسی طرفدار حکومت ترکیه:

علی باباجان به زودی تأسیس حزب رقیب AKP را اعلام خواهد کرد

سرویس ترکیه – به گفتۀ تحلیل گر نزدیک به حکومت ترکیه علی باباجان و همکارانش تا کمتر از 10 روز دیگر تأسیس حزب جدید و رقیب AKP را اعلام خواهند کرد.

به گزارش کردپرس به نقل از پایگاه خبری – تحلیلی احوال، فاتح آلتایلی تحلیل گر نزدیک به حکومت ترکیه معتقد است علی باباجان معاون سابق نخست وزیر ترکیه که ماه گذشته از عضویت در حزب عدالت و توسعه (AKP) استعفا کرد، در ماه جاری میلادی برنامه های خود و تأسیس حزب جدید را در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام خواهد کرد.

چندین ماه است که رسانه های ترکیه با حرارت از احتمال تأسیس یک حزب میانه رو با مرکزیت باباجان و اقدامات در جریان برای تأسیس آن سخن می گویند.

پیش از این افرادی از حلقه های داخلی AKP گفته بودند که باباجان و تیم وی، که تعدادی از مقامات برجستۀ سابق AKP نیز در آن حضور دارند، در ماه نوامبر یا دسامبر تأسیس حزب جدید را اعلام خواهند کرد. این در حالی است که باباجان و همکارانش تا این لحظه در این باره سکوت کرده اند.

با وجود این، آلتایلی در یادداشتی در هابر ترک نوشت آنها به زودی سکوت خود را می شکنند. وی روز 15 سپتامبر را تاریخ احتمالی برگزاری کنفرانس مطبوعاتی اعلام تأسیس حزب جدید می داند.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به شدت از این تحولات و احتمال تأسیس احزاب رقیب برای AKP خشمگین است. اردوغان افرادی را که از AKP جدا شدند و در صدد تأسیس حزب مستقل برآمده اند «خائن» خواند.

احمد داود اوغلو نخست وزیر سابق ترکیه نیز یکی از این افراد است که فعالیت های خود را برای تأسیس یک حزب جدید و مستقل آغاز کرده است. او که هنوز مانند باباجان استعفا نکرده بود، به همراه سه تن از مقامات دیگر حزب روز دوشنبه از سوی شورای مرکزی AKP جهت اخراج به کمیتۀ انضباطی حزب معرفی شد.

 

کد خبرنگار: 30103

برچسب‌ها:
#ترکیه
#رجب طیب اردوغان