سرویس ایران
آخرین خبرهای ایران
انتشار:  یک‌شنبه 17 شهریور 1398  ::  10:51   

گزارش کُردپرس از مناطق تحت تصرف ترکیه در شمال سوریه؛

چه چیزی درباره مناطق تحت تصرف ترکیه می‌دانید؟

سرویس سوریه-ترکیه خانواد‌های مسلحین تحت فرمان خود را در مناطق تصرف شده ساکن کرده و خانه و سرپناه در اختیارشان قرار داده است.

 

افشین غلامی-به گزارش کُردپرس،ترکیه نزدیک‌ به ۱۰ درصد خاک سوریه را از جرابلوس تا به ادلب درتصرف خود دارد.گزارش وضعیت مردم در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که این مناطق در شرایط بهنجاری به سر نمی‌برند و این نواحی جز خطرناک‌ترین نقاط سوریه بشمار می‌روند.

بنا به گفته منابع میدانی کُردپرس از جرابلوس،اعزاز،عفرین و ادلب،ارتش ترکیه و گروه‌های مسلح تحت فرمانش،شهروندان اصیل این مناطق را تحت آزار و اذیت قرار می‌دهند و با اقدامات اجباری مختلف به دنبال تغییر دموگرافی این‌مناطق هستند.روهات حسن از خبرنگاران میدانی در شمال سوریه که از نزدیک شرایط را رصد می‌کند به کُردپرس گفت:مسلحین برای واداشتن ساکن اصیل به کوچ اجباری،مردان و زنان را می‌ربایند و در مقابل درخواست مبالغ هنگفتی می‌کنند‌.

این روزنامه‌نگار که به مناطق تحت تسلط ترکیه رفته است،توضیح می‌دهد:در منطقه باب که جمعیت زیادی عرب زندگی می‌کنند، نزدیک به ۸۰ درصد جمعیت بومی و اصیل منطقه ناچار به کوچ شده‌اند و در عوض ترکیه در تلاش است تا به ترکیزه کردن این مناطق بپردازد.

ارتش ترکیه در حال پاکسازی کُردها در عفرین است و هزاران نفر از جهادی‌ها و خانواده‌های آنان را از غوطه شرقی،شام،درعا و ادلب به عفرین منتقل نموده است.آن‌ها به اجبار کُردها را از خانه‌هایشان‌ بیرون می‌اندازند و بجایشان جهادی‌ها را مستقر می‌کنند. ارتش ترکیه علاوه بر پاکسازی کُردها در عفرین در حال ایجاد کمربندی ترکمانی در منطقه "بلبل" تا"جندرس" است.این‌پروژه را از زمان کنترل جرابلوس و اعزاز آغاز کرده بودند.در زمان کنترل جرابلوس و اعزاز نزدیک‌ به ۲۰۰ روستای کُردنشین نزدیک به مرز ترکیه را خالی کردند و به جای آن‌ها ترکمن‌ها را ساکن کردند.ترکیه در حال ترکیزه کردن مرز ترکیه با سوریه است.

همچنین احمد کالو از ساکنان عفرین که به تل رفعت کوچ کرده است،به کُردپرس می‌گوید:ارتش ترکیه به افرادی که امروز در عفرین زندگی می‌کنند شناسنامه ترکیه‌ای می‌دهد.

منابع کُردپرس خبر می‌دهند،از جرابلس تا عفرین زبان ترکی به عنوان زبان رسمی در مدارس تدریس می‌شود و حتی اسم بیمارستان‌ها و مدارس و اماکن عمومی هم به ترکی تغییر یافته است و پرچم ترکیه بر روی همه نهادهای اداری افراشته شده است و همه این را به منزله آن می‌دانند که این مناطق بخشی از خاک ترکیه هستند.

از سوی دیگر ،ترکیه خانواد‌های مسلحین تحت فرمان خود را در مناطق تصرف شده ساکن کرده و خانه و سرپناه در اختیارشان قرار داده است.علاوه بر آن مسلحین جوانان را به اجبار به صفوف گروه‌های معارض می‌فرستند.

محمد احمو از ساکنان منطقه باب درخصوص وضعیت مردم منطقه به کُردپرس،می‌گوید:در اطراف باب که روستاهای کُردنشین قرار دارد،مسلحین محصول کشاورزی کُردها را به زور می‌گیرند و به انبارهای خود می‌فرستند.همچنین اموال شهروندان کُرد را توقیف می‌کنند و آن‌ها را به وابستگان‌مسلحین‌ می‌دهند.

برخی منابع خبری دیگر به کُردپرس گفتند:گرو‌های مسلح دختران جوان و زنانی که شوهرانشان‌ فوت کرده را به زور به عقد مسلحین در می‌آورند.همچنین زنان‌ نباید تنها از خانه بیرون بیایند و باید با چادرهای مشکی خود را بپوشانند.