سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  یک‌شنبه 17 شهریور 1398  ::  17:40   

کارشناسان:

ایجاد منطقه امن در شمال سوریه مشکلی را حل نمی کند

سرویس جهان- کارشناسان مسائل خاورمیانه معتقدند اقدام ترکیه به ایجاد منطقه امن در مناطق تحت کنترل کردهای سوریه و نیز تلاش برای ایجاد چنن منطقه ای در استان ادلب به مشکلات موجود خاتمه نمی دهد بلکه باعث ایجاد مشکلات جدیدی می شود.

 

به گزارش کردپرس، ترکیه از طریق تهدید نظامی علیه کردهای سوریه آمریکا را وادار کرد منطقه امن را در نوار مرزی سوریه با ترکیه ایجاد کند که بر اساس آن نیروهای کرد سوریه از این مناطق عقب نشینی کرده و نیروهای مشترک آمریکا و ترکیه بر امنیت منطقه تحت کنترل نیروهای جدید محلی به نام شوراهای نظامی نظارت می کنند.

ارمغان دیلک، کارشناس منطقه با اشاره به درخواست ترکیه برای ایجاد منطقه امن در استان ادلب سوریه به خبرگزاری شین هوا گفت: ایجاد مناطق امن باعث می شود که کشور سوریه به تدریج به سمت تجزیه شدن پیش برود. ایجاد این مناطق شبیه به ایجاد منطقه پرواز ممنوع در شمال عراق در دهه 1990 است که در نهایت به ایجاد منطقه خودمختار اقلیم کردستان منجر شد.

فاروق لوگ اوغلو، دیپلمات سابق ترکیه هم با اشاره به تمایل ترکیه برای ایجاد منطقه امن در شمال ادلب با همکاری روسیه و گفت: هم اکنون با توجه به ایجاد منطقه امن توسط آمریکا و ترکیه در شمال سوریه، آمریکا هم به همسایه سوریه تبدیل شده است و در صورت ایجاد منطقه امن دیگری توسط ترکیه و روسیه، تعداد همسایگان سوریه در شمال به سه کشور افزایش خواهد یافت این در حالی است که در شمال فقط باید ترکیه همسایه سوریه باشد و باید در مقابل اقداماتی که سوریه را به سمت تقسیم شدن پیش می برد ایستاد.

البته وی تاکید کرد که با توجه به حمایت روسیه و ایران از دولت مرکزی سوریه و مخالفت دمشق با ایجاد منطقه امن در ادلب، تاسیس منطقه امن در ادلب متنفی شود.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#آمریکا
#روسیه