سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  سه‌شنبه 19 شهریور 1398  ::  10:56   

رئیس فراکسیون HDP در پارلمان ترکیه:

اعتراضات به برکناری شهرداران کرد ادامه خواهد داشت

سرویس ترکیه - ساروخان اولچو، رئیس فراکسیون حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) در پارلمان ترکیه طی اظهاراتی با اشاره به برکناری شهرداران کرد ترکیه از سوی وزارت کشور عنوان کرد: اعتراضات به برکناری شهرداران کرد ادامه خواهد داشت.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه ینی یاشام، ساروخان اولچو، رئیس فراکسیون حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) در پارلمان ترکیه طی اظهاراتی با اشاره به برکناری شهرداران کرد ترکیه از سوی وزارت کشور عنوان کرد: اعتراضات مردمی که در برابر این بی قانونی و غصب اراده صورت گرفته است ادامه خواهد داشت. برای این که محیطی را به وجود آوریم که مردم بتوانند واکنش های خود را به این اقدامات نشان داده و به راحتی این واکنش ها از بین نرفته و اراده ملت یک بار دیگر تجلی پیدا کند تمام اقدامات و تلاش ها را انجام خواهیم داد. اعتراضات تا آخر با رعایت زمینه های حقوقی ادامه خواهد داشت. تمام اقدامات و مراجعه های لازم در زمینه های حقوقی را انجام داده و منتظر نتیجه هستیم. اگر هیچ نتیجه ای در این جا به دست نیاوریم به نهادهای بین المللی مربوطه مراجعه خواهیم کرد. تعیین سرپرست بر شهرداری ها یک اقدام غیرمشروع است. حاکمیت سیاسی، حقوق و دموکراسی را آشکارا نقض کرده و اراده ملت را غصب کرده است.

وی در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: بخش های مختلف جامعه حتی بخش قابل توجهی از خود حزب حاکم عدالت و توسعه (AKP) به سیاست برکناری شهرداران و تعیین سرپرست واکنش نشان می دهد. این اقدامات را غیر قانونی قلمداد می کنند. همانگونه که بخش قابل توجهی از هواداران آک پارتی به لغو انتخابات استانبول منفی نگاه می کردند به سیاست تعیین سرپرست به شهرداری ها نظر مثبت ندارند.

اولچو در خصوص پیام های اخیر که از امرالی توسط عبدالله اوجالان منتشر شده است نیز گفت: پس از هر دیدار صورت گرفته با اوجالان برخی اقدامات خرابکارانه برای روند به وجود آمده صورت می گیرد. در آخرین پیام اوجالان تأکید کرده بود "من آماده حل و فصل مسئله هستم، به خودم اعتماد دارم، اگر دولت و منطق دولت نیز آماده است به هر آنچه که بر عهده دارد عمل کند". بعد از این دیدار و پیام بود که سیاست سرپرست و برکناری شهرداران به میان آمد. دقیقاً زمانی که یک بار دیگر بحث ها پیرامون صلح در جامعه جان دوباره گرفته بود. اوجالان یک بار دیگر اراده خود برای ایجاد صلح در جامعه را به میان گذاشته است و حاکمیت یک بار دیگر با برکناری شهرداران این روند را برهم زده است.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#کردها
#پ.ک.ک