سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  سه‌شنبه 19 شهریور 1398  ::  11:09   

تگرگ 200 میلیارد تومان به باغات ارومیه خسارت زد

سرویس آذربایجان غربی- استاندار آذربایجان غربی گفت: جبران خسارت ناشی از بارش تگرگ به  باغداران استان، اولویت اساسی دستگاه‌های اجرایی ظرف دو روز آینده است.

به گزارش کردپرس، محمدمهدی شهریاری دوشنبه شب در جلسه نشست فوق العاده مدیریت بحران به منظور بررسی آخرین وضعیت باغات خسارت دیده ناشی بارش تگرگ روز گذشته اظهارداشت: کارشناسان هواشناسی احتمال بارش تگرگ را پیش بینی کرده بودند و متاسفانه بارش شدید تگرگ، حدود ۲۰۰ میلیارد تومان به باغات و زمین های زراعی استان خسارت زده است.

وی افزود: بر اساس برآوردهای اولیه سازمان جهاد کشاورزی ۳ هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی و باغات شهرستان ارومیه بر اثر بارش تگرگ و جاری شدن سیل دچار خسارت شده اند و از مجموع این میزان خسارت ۲ هزار و ۲۰۰ هکتار مربوط به باغات و بقیه نیز مربوط به اراضی کشاورزی است.

شهریاری با بیان اینکه باغات سیب و انگور ۲۶ روستای شهرستان ارومیه دچار خسارت شده است ادامه داد: مدیریت بحران باید در سریعترین زمان ممکن، نسبت به ارزیابی میزان خسارت و ارائه گزارش  به وزارت کشور اقدام کند.

استاندار آذربایجان غربی دستگاههای اجرایی را ملزم کرد تا ۲۴ ساعت آینده برای جبران خسارت تگرگ در باغات و مزارع استان اقدامات جهادی انجام دهند و بصورت دقیق تمیزان خسارات را تخمین زده و  جبران کنند.

وی تاکید کرد: متاسفانه بر اثر بارش تگرگ باغداران متحمل خسارت زیادی  شدند در حالیکه پیش از این همه هزینه های لازم جهت برداشت محصول را انجام داده بودند؛ به همین جهت مقرر شده تا کارخانجات کنسانتره از سه شنبه ۱۹ شهریور، انگور باغداران مناطق خسارت دیده را با قیمت ۱۶۰۰ تومان و سیب را نیز با نرخ پایه ۷۰۰ تومان خریداری کنند.

شهریاری ادامه داد: برخی باغداران توانایی پرداخت هزینه حمل محصول از باغ تا کارخانجات کنسانتره را ندارند، لذا با هماهنگی تعاون روستایی، سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان هزینه های حمل را پرداخت نماید.

وی تصریح کرد: ازصندوق بیمه محصولات کشاورزی نیز انتظار می رود برای ترغیب کشاورزان و نیز توسعه امر بیمه فارغ از نگاه انتفاعی نسبت به جبران خسارت‌ها در زمان اندک و به طور کامل اقدام نماید.

به گزارش کردپرس، بارش تگرگ در اواسط آخرین ماه از فصل تابستان عصر یکشنبه در ارومیه، مردم کشاورزان این شهرستان را غافلگیر کرد و خسارات فراوانی به محصولات کشاورزی و باغی در مرکز و شمال آذربایجان غربی وارد ساخت.