سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  سه‌شنبه 19 شهریور 1398  ::  21:32   

وزیر خارجه عراق در جلسه شورای وزرای اتحادیه عرب:

بغداد با ابزارهای مختلف برای پایان حضور نظامی ترکیه در خاک عراق تلاش می‌کند

سرویس عراق و اقلیم کردستان - وزیر خارجه عراق بر مخالفت قاطع با هر گونه حضور نظامی ترکیه در خاک کشورش و تلاش برای پایان دادن به این مسئله با استفاده از ابزارهای مختلف تاکید کرد.

به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری رسمی عراق (INA)، محمدعلی حکیم، وزیر امور خارجه این کشور بعد از ظهر امروز (سه شنبه) طی سخنانی در جلسه افتتاحیه 152مین دوره عادی شورای اتحادیه عرب در سطح وزرا که در مقر آن در شهر قاهره، پایتخت مصر و در حضور احمد ابوالغیط، دبیرکل این اتحادیه برگزار شد، خاطر نشان ساخت که کشورش با هر گونه حضور نظامی ترکیه در خاک خود مخالف است و برای پایان دادن به آن با استفاده از ابزارهای مختلف تلاش می کند.

وزیر خارجه عراق که کشورش امروز ریاست شورای وزرای اتحادیه عرب را از سومالی تحویل گرفت، در این باره اظهار داشت: بغداد بر مخالفت قاطع خود با حضور نظامی ترکیه در خاک عراق در هر شکل و شمایلی تاکید می کند و برای پایان دادن به آن با استفاده از ابزارهای مختلف در تلاش است؛ این در حالی است که عراق برای همکاری امنیتی با ترکیه با روش های مورد توافق دو کشور اعلام آمادگی کرده است.

حکیم در ادامه نیز با بیان این که تنش های اخیر میان آمریکا و ایران باعث شده جامعه بین الملل طی ماه های گذشته سرگرم مسئله امنیت گذرگاه های آبی و آزادی ناوبری در خلیج فارس و تامین امنیت صادرات نفت و گاز از این منطقه مهم برای سایر مناطق جهان شود، خاطر نشان ساخت که کشورهای منطقه می توانند بدون نیاز به هیچ گونه دخالت خارجی، از ناوبری در خلیج فارس حفاظت کنند.

وزیر خارجه عراق در این باره تصریح کرد: چندین طرح و پروژه با هدف تشکیل ائتلاف های بین المللی یا ایجاد نیروی دریایی بین المللی در منطقه خلیج (فارس) مطرح شد با این حال عراق از پروژه ها و طرح های منجر به افزایش تنش در منطقه پشتیبانی نمی کند و بر این باور است که کشورهای ذی ربط مشرف به خلیج (فارس) می توانند از امنیت ناوبری حفاظت و جریان صادرات انرژی از این منطقه مهم را نیز تامین کنند.

حکیم ضمن تاکید بر این که عراق به اصول اتحادیه عرب و منشور همبستگی عربی مبنی بر مقابله با توطئه های تهدیدکننده امنیت و ثبات کشورهای منطقه باور دارد، اعلام کرد که کشورش حملات اخیر رژیم صهیونیستی به برخی کشورهای جهان عرب را به شدت محکوم و بر حق این کشورها در دفاع از خود در برابر حملات مذکور تاکید می کند.

وزیر خارجه عراق همچنین موضع ثابت کشورش در پشتیبانی از راه حل های سیاسی در تعامل با بحران ها و درگیری هایی کنونی برخی کشورهای جهان عرب به ویژه سوریه، یمن و لیبی را مورد تاکید قرار داده و خاطر نشان ساخت که کشورش خواهان گفت و گوی داخلی میان طرف های درگیر در کشورهای مختلف، پشتیبانی از تلاش های بین المللی و منطقه ای در راستای برقراری صلح و ثبات و حفظ حاکمیت و تمامیت ارضی کشورهای عربی و بازگشت آوارگان و مهاجران به خانه و کاشانه خود می باشد.

حکیم در ادامه نیز از کشورهای عضو اتحادیه عرب درخواست کرد که با استفاده از روابط منطقه ای و بین المللی خود، در راستای پشتیبانی از راه حل های سیاسی برای پایان دادن به درگیری های داخلی، از سر گیری نقش آفرینی کشورهای مختلف و بازگشت سوریه به اتحادیه تلاش کنند.

وزیر خارجه عراق ضمن تاکید بر این که شرایط پیچیده جهان عرب نباید باعث شود اعراب مسئله اصلی خود یعنی مسئله فلسطین را از یاد ببرند، اعلام کرد که کشورش بار دیگر بر موضع ثابت و مستحکم خود در پشیبانی از حقوق ملت فلسطین و در رأس آنها تشکیل یک کشور مستقل با استناد به قطعنامه های بین المللی که پایتخت آن بیت المقدس باشد، تاکید می کند و بر این باور است که برای برقراری ثبات در منطقه شاهد افزایش بحران نیز باید یک راه حل جامع و عادلانه برای این مسئله پیدا شود.

برچسب‌ها:
#عراق
#محمدعلی حکیم
#ترکیه
#اتحادیه عرب
#سوریه